ARCHIV 2010 / ARCHIV 2011 / ARCHIV 2012 / ARCHIV 2013 / ARCHIV 2014 / ARCHIV 2015 / ARCHIV 2016 / ARCHIV 2017 / ARCHIV 2018


Záři - Tandem pro život - Burčák Tour Kooperativy

První víkend v měsíci září již tradičně patří závodům ve Znojmě. Přes prázdniny jsme se těšili na to, až zase zasedneme společně na tandemy a vydáme se mezi vinicemi na trasu. I tentokrát jsme se přihlásili na trasu C, která měřila 33 km. Poprvé vyjeli někteří kluci ze sedmé třídy, kterým ani nevadilo, že celý den i noc před závody pršelo. Zřejmě neměli představu, co je čeká (nebo jsou tak adrenalinoví). Ubytování jsme měli zařízené v Těšeticích, jídlo v Lechovicích. Na závodech se zdálo být méně přihlášených závodníků, takže vše probíhalo v pohodě. Po několika kilometrech dva tandemy kvůli bahnu a nemožnosti otáčet koly odstoupily, přesto se všichni bezpečně vrátili do cíle. Smekáme za odolnost a odvahu! 1. místo Čech - Nevrlý, 1:48:01, 2. místo Bareš - Kopecký, 3:10:21, 3. místo Jordán - Boček, 3:10:21

VÍCE ZDE >>>

Ohlasy účastníků - Na závodě byla sranda, hlavně po závodě, protože jak vypadaly dresy, je škoda psát. Jel jsem na tandemu s paní ředitelkou. Závod byl pěkný do té doby, než začalo znovu pršet. S tandemem se jelo docela blbě v blátě, na jednom úseku jsme museli čistit kolo co deset metrů, ale i tak byla sranda. Na tom závodě jsme spadli s paní ředitelkou do zrovna pohnojeného pole. Byla to moje první premiéra, kterou jsem zvládnul, jeli jsme trasu C-33km. Byl jsem rád, když po závodě jsme mohli jít do sprchy umýt se od bláta, co se na mě a na paní ředitelku nalepilo. Doufám, že za další dva týdny to také zvládneme. Lukáš Kejda

Srpen - Letní tábor v Kaménce

Tak už je za námi 13 letní tábor. Už po třetí jsme byli v Kaménce u Vítkova. Velice se nám tam líbí. Vyjeli jsme autobusem a školním autem Emilem po naložení u školy. Chvilku času zabralo rozmístění do stanů nebo budovy. Po výborném bramborovém guláši jsme se rozdělili do skupin a vymýšleli názvy. Protože jsme letos hráli na indiány byla to jména velice zábavná. Připravili jsme si i tabulky na různá bodování, úklid, hry, chování, pomoc ostatním. Byli jsme celý den na koupališti, na půl denním výletu ve starém mlýně, kde jsme viděli jak probíhalo mletí obilí na mouku. V úterý nás navštívila policie z Fulneku. Hlavně pro kluky to byla veliká zábava. Seznámili nás se zbraněmi které používají, obsluhu vysílačky, dopravními situacemi, zákrok při zadržení zloděje.

VÍCE ZDE >>>

Hráli jsme mnoho her s míčem, používali jsme lana, byli jsme v lese pro dřevo. Hledali jsme ?Poklad na táboře?, kde po splnění podmínek byl nalezen kufr plný čokoládových zlaťáků. Po večerním koupání jsme tmavé a deštivé večery prožívali u filmů s Vinetuem a jeho přáteli. O stravu se opět postaraly naše bývalé školní kuchařky, které nám připravily super jídla. Na náš tábor jezdí i dospělí, kteří byli žáky naší školy a chtějí s námi trávit volný čas. Tak zase za rok! Ahoj!

Červen - Moje první zlatá medaile

Přišel jsem za panem učitelem z tělocviku a zeptal se ,jestli bych mohl jet tandemové závody. Dozvěděl jsem se ,že to bude závod okolo Slezské Harty. Tento závod byl dlouhý 35 km. Poté začala moje dvoutýdenní příprava na závody. Každý den jsem najel okolo 10 km.V sobotu 8.6. nastal den D. Ráno jsem přijel do Opavy ke škole a začali jsme chystat kola a ostatní potřeby k závodu. K očekávanému místu jsme se dopravili autobusem, který převážel i kola. Samotný závod měl začít okolo půl jedenácté. Dorazili jsme na místo a začali se připravovat.

VÍCE ZDE >>>

Já jsem jel s panem učitelem Víťou Paterkem na tandemovém kole. Start byl svižný. Cesta závodu vedla jak asfaltovým povrchem, tak terénem v lese,na poli,poté z kopců do kopců. Byla to pěkná dřina. Chvíli trvalo, než jsme se dostali na druhé místo v pořadí. Po dvacátém kilometru jsme si řekli, že bychom mohli zabojovat o první pozici. Dařilo se nám dohnat první dvojici a v předposledním kopci jsme je předjeli. Zbýval nám ještě jeden kopec do cíle. Z posledních sil jsme se do toho opřeli a dojeli si pro prvenství v závodu. Když jsme viděli cílovou pásku, byli jsme šťastní. Vyčerpaní, ale spokojeni jsme nabírali síly. Důležitý okamžik, vyhlašování vítězů, jsme sledovali s napětím. Když jsme se dozvěděli, že jsme první, byli jsme ohromně šťastni. Pořadatelé nás obdarovali zlatými medailemi a velkými dárkovými balíky. Pocit štěstí byl úžasný, ještě nikdy jsem na nejvyšším stupínku nestál. Ta dřina stála za to. Po ukončení závodu jsme spokojeni a unaveni odjeli domů. Doma jsem to parádně oslavil. Vždyť to bylo moje první prvenství. Další závody jsou ve Znojmě a tam bych chtěl toto první místo obhájit. Uvidíme, jestli nám bude přát štěstí. Vypracoval Erik Jordan, žák 8. třídy

Červen - Den dětí

Oslavu Dne dětí jsme připravili v prostorách Stříbrného jezera. Ráno se všichni žáci v dobré náladě vydali přes město na místo akce. Část dětí jela na tandemových kolech, část na svých vlastních kolech. Po zahájení byli žáci rozděleni do skupin a podle časové tabulky začali plnit úkoly na stanovištích. Byl připraven petang, mölkky, padák, lukostřelba, na vodě raft a paddlboard. Kdo splnil úkoly, mohl si zaplavat nebo jen tak si hrát ve vodě. Bylo nádherné počasí a voda hodně lákala.

VÍCE ZDE >>>

Po celé dopoledne se o stravu staraly paní kuchařky, které dětem rozdávaly koláče získané ze sponzorského daru Penam, ovoce z Luna ovo, nápoje z Kofoly Krnov. K obědu připravily sekanou s chlebem a okurek. V průběhu dopoledne si děti smlsly na opékaném špekáčku, který se připravoval na grilu. Všem dětem i dospělým se oslava velice líbila. Přispělo k tomu i sluníčkové počasí a super voda.

Červen - Návštěva aquaparku v Kravařích

Abychom umožnili našim slovenským kamarádům i trochu relaxace po náročných závodech a turnajích, odjeli jsme v neděli dopoledne do aquaparku v Kravařích. Spolu s devíti Slováky si vodních radovánek užilo i šest dětí 5. B třídy. Největší úspěch měl tradičně tobogán, ale i bublající lehátka nebo skluzavky do vody nezely prázdnotou. Po čase plném smíchu a popichování nás čekal výborný oběd. Pak slovenští kamarádi již odjeli domů.

VÍCE ZDE >>>

Červen - Návštěva aquaparku v Kravařích

Abychom umožnili našim slovenským kamarádům i trochu relaxace po náročných závodech a turnajích, odjeli jsme v neděli dopoledne do aquaparku v Kravařích. Spolu s devíti Slováky si vodních radovánek užilo i šest dětí 5. B třídy. Největší úspěch měl tradičně tobogán, ale i bublající lehátka nebo skluzavky do vody nezely prázdnotou. Po čase plném smíchu a popichování nás čekal výborný oběd. Pak slovenští kamarádi již odjeli domů.

VÍCE ZDE >>>

Červen - Sportujeme spolu a jde to...

Pedagogové ze ZŠ, Opava, Havlíčkova 1, p. o. připravili pro své žáky a také pro žáky spolupracujících základních opavských škol na konci školního roku zajímavé sportovní akce. Ty dlouhodobě finančně podporuje Magistrát města Opavy v rámci projektu ,,Sportujeme spolu?. Cílem je představit žákům běžných i speciálních škol sportovní aktivity zrakově postižených dětí. Organizátoři vybrali tandemovou cyklistiku, paddleboard, showdown a oblíbený fotbal. Fotbal sice nepatří mezi typické sporty zrakově postižených, ale je u chlapců velmi oblíbený. Turnaj, kterého se účastnilo 5 týmů, skončil po velkých bojích v tomto pořadí: 1. místo ZŠ Šrámkova B, 2. místo ZŠ Havlíčkova, 3. místo ZŠ Slezský odboj, 4. místo ZŠ Vítkov, 5. místo ZŠ Šrámkova A.

VÍCE ZDE >>>

Do dalších sportovních aktivit jsme kromě žáků opavských škol přizvali také naše přátelé ze Slovenska ze speciální školy pro zrakově postižené z Levoče. Zorganizovali jsme losovaný turnaj v showdownu, kde šlo vedle sportovních výkonů především o navázání přátelských vztahů. Další naší aktivitou byla vyjížďka na tandemových kolech do Hlučína na Štěrkovnu. Děti z Levoče, ze ZŠ Ochranova a pořádající školy jely v bezpečném prostředí cyklostezek na Štěrkovnu. Tam opékaly špekáčky a pro odvážné organizátoři přichystali jízdu na paddleboardech. Zpočátku byli mnozí ostýchaví, ale nakonec se nenašel nikdo, kdo by to nezkusil. O úspěchu této akce svědčí ohlasy zúčastněných žáků: ,,Bylo to super odreagování na konci školního roku. Je hezký pocit poznat děti, které nejsou úplně stejné jako zdraví lidé a seznámit se s nimi a jejich aktivitami. Nejvíce mě bavila jízda na tandemech, dobrá zkušenost byla plavba na paddleboardech. Nakonec jsme si někteří vyměnili facebook a doufám, že budeme dále v kontaktu a zase se na nějaké společné akci uvidíme.? Také žáci z pořádající školy ŽŠ Havlíčkova, která se zabývá výchovou a vzděláváním zrakově postižené mládeže, byli společným sportováním nadšeni. ,,Sportovní den byl super. Moc se mi to líbilo, nejlepší byly tandemy. Odnesla jsem si spoustu nových zážitků a kamarádů. Mohlo by se to opakovat častěji,? to je názor žákyně pořádající školy. Přáni pořadatelů je tedy logické ? kéž by bylo více takovýchto akcí, kde dochází k setkávání zdravých a zrakově, tělesně či jinak handicapovaných dětí. Jsme rádi, že díky projektům se nám daří propagovat sporty zrakově postižených a ohlasy zúčastněných žáků nás motivují k dalšímu pokračování. Za pořadatelský tým ve složení Vít Paterek, Hana Přiklenková, Jana Čmelíková, Luděk Hendrych, Vojta Mrkva,Pavlína Škrobánková a Stanislava Hendrychová Vypracovala Iveta Hendrychová

Červen - Noc snů

Noc snů je speciální komentovaná prohlídka po zoologické zahradě v Ostravě, která je věnovaná zdravotně postiženým dětem. Během exkurze mají děti možnost osahat si plno vycpanin, prohlédnout si zajímavé lebky zvířat, krmit některá zvířata a hlavně projít si všechny pavilony ve večerních hodinách, kdy se zvířata chovají jinak než za dne. Letos se Noci snů účastnilo 12 dětí z naší školy a slovenské Levoče a jejich pedagogové.

VÍCE ZDE >>>

Květen - Dílničky ke svátku matek - 24. 5. 2019

Stalo se již zvykem, že spolu s našimi maminkami, babičkami i ostatními rodinnými příslušníky slavíme Den matek v naší škole. Začali jsme kulturním programem v tělocvičně, kde taneční kroužek Piškoti zatančil a zazpíval. Potom se maminky rozešly po stanovištích, kde tvořily např. rámečky z lékařských špachtlí nebo lapače snů, pracovaly v keramické dílně, potiskávaly plátěné tašky, výroběly papírové ozdoby. Připravili jsme pro ně malé pohoštění, u kterého si maminky spolu povykládaly. Hana Přiklenková

VÍCE ZDE >>>

Květen - Silesia Bike marathon

Letošní ročník se konal v tradičním termínu 18. května. Silesia je náš zahajovací závod sezóny na který se po zimě vždy těšíme a mezi tandemovými nadšenci z řad našich žáků je to ožehavé téma. Bohužel nám nepřálo počasí a nepodařilo se nám podniknout plánované tréninkové vyjížďky. Na start letošního ročníku se postavilo rekordních 16 tandemových posádek. Letos poprvé se do závodu přihlásili týmy ze ZŠ Dostojevského. Trať byla náročná a rozhodně se za tandemy neprášilo. Počasí předchozích dnů připravilo bahnitou trať, která prověřila jak fyzičku, tak technickou zdatnost posádek. S trasou měřící 20 kilometrů vedoucí přes Kylešovice, Raduň, Vršovice, Chvalíkovice s cílem U Chovatelů opět v Kylešovicích si poradili všichni velmi dobře. Bohužel smůlu měla posádka Erik Jordán s panem Luďkem, kterým technická závada neumožnila odstartovat.

VÍCE ZDE >>>

Další závod nás čeká již 8. června Kolem Harty, kde pojedeme trať dlouhou 35km. Gratulujeme posádkám, které se v tomto početném obsazení umístily na stupních vítězů a všem za zvládnutí nelehké a náročné tratě. Výsledky kategorie tandem: https://vysledky.timechip.cz/#2019/16

Březen - Společenský večer

9. března, na počátku opavských jarních prázdnin proběhl v kulturním domě v Oticích tradiční sponzorský společenský večer, kterého se zúčastnilo 130 rodičů, pedagogů a přátel základní školy.

VÍCE ZDE >>>

Březen - Lyžařský den na Vaňkově kopci

Že k nám chodí žáci, kteří jsou nadšení lyžaři se opět potvrdilo. I přes převládající jarní teploty jsme vyrazili na Vaňkův kopec, kde nás čekala perfektně upravená lehce přimrzlá sjezdovka.

VÍCE ZDE >>>

Své dojmy z lyžování takto popsal Jonáš Kubáč, 6.B Ve středu 6. 3. jsme jeli na Vaňkův kopec. Počasí bylo úžasné - svítilo sluníčko, nefoukal vítr, ideální pro lyžování. Na svahu jezdilo málo lidí, proto se nám dobře jezdilo. Za mě tento den nejde popsat jedním slovem a těžko dvěma. Přál bych si, aby se tato akce konala častěji. I. Handrychová, V. Paterek

Leden - Lyžařské soustředění ve Staré Vsi u Rýmařova

Lyžařského výcviku od 28. ledna do 1. února 2019 se zúčastnilo 20 žáků sedmých tříd a vyššího stupně. Žáci si měli možnost vybrat dle svých možností a schopností, zda se budou učit běžeckému či sjezdovému lyžování. Ubytování a strava byla zajištěna na chatě Orientka ve Staré Vsi u Rýmařova, k relaxaci jsme mohli využívat také bazén a saunu.

VÍCE ZDE >>>

Sněhové podmínky byly ideální, místy jsme si připadali jako na zahraničním zájezdu v severských zemích. Využívali jsme okolní, rolbou upravené, běžecké stopy, takže výuka díky tomu probíhala ve výborných sněhových podmínkách. Žáci se učili základním lyžařským dovednostem - chůze na lyžích, obraty odvratem a přívratem, obraty na svahu, pády a vstávání, výstupy, sjezd po spádnici, střídavý běh dvoudobý a odpichy. Lyžaři se snažili dle svých individuálních schopností stanovené úkoly splnit. Oceňujeme aktivní přístup všech žáků. Ukončení LV proběhlo prověrkou základních běžeckých dovedností a krátkým běžeckým závodem. Družstvo sjezdařů bylo rozděleno na začátečníky a pokročilé. Pokročilí po rozcvičení a seznámení s pravidly bezpečného chování při lyžování vyrazili trénovat s p. uč. Paterkem na sjezdovku. Začátečníci s paní ředitelkou zahájili výcvik seznámením s lyžařskou výstrojí a výzbrojí. První cvičení probíhala na rovině pod sjezdovkou. Žáci si vyzkoušeli cvičení na jedné lyži (koloběžka), obraty odvratem a další. Následně na dětském vleku začali nácvik jízdy z mírného kopce oboustranným přívratem, podjíždění překážek a nácvik zastavení. Postupně ti žáci, kteří dospěli k bezpečnému zvládnutí obloučků na mírném kopci, byli přesunuti do družstva pokročilých. Od čtvrtka byli již všichni žáci na sjezdovce. U pokročilých byly cvičení zaměřené na vyjíždění oblouku na hranách a správný lyžařský postoj. Všichni žáci udělali posun v lyžařské technice a poslední den zvládli projet vytyčený slalom. Mgr. Iveta Hendrychová, Mgr. Kateřina Prchalová a Mgr. Vít Paterek