ARCHIV 2010 / ARCHIV 2011 / ARCHIV 2012 / ARCHIV 2013 / ARCHIV 2014 / ARCHIV 2015 / ARCHIV 2016 / ARCHIV 2017 / ARCHIV 2018 / ARCHIV 2019
/ ARCHIV 2020 / ARCHIV 2021 / ARCHIV 2022 / ARCHIV 2023


Červen - Den dětí se sportovním dnem

Den dětí se v letošním roce konal trochu netradičně. Sešli jsme se na atletickém hřišti, kde jsme nejprve závodili v atletických disciplínách, a pak nás čekaly zábavné atrakce. Museli jsme se dostat přes krokodýlí farmu a nesměli jsme spadnout, protože by nás krokodýli sežrali, zahráli jsme si netradiční piškvorky a také nás čekala střelba na biatlonové terče. Zjistili jsme, že ne všechny legrační disciplíny jsou lehké a u některých jsme se pořádně zapotili. Ještě, že trochu foukal vítr a ten nám pomáhal při střelbě, jinak málokomu se podařilo některý terč sestřelit a to jsme nemuseli běhat na lyžích. Během dopoledne jsme dostali výborné bagety a také bylo dostatečně postaráno o pitný režim. Počasí nám přálo a všichni jsme se dobře bavili.

VÍCE ZDE >>>

Červen - Cyklistické závody - Slezská Harta

Po několikaleté odmlce se tandemy vrátily na bike maraton Slezská Harta. 7 posádek tvořených současnými a bývalými žáky naší školy bojovalo mezi sebou o umístění na 40 km trati zvané Cross Lončák. Na startu měli závodní premiéru Anička Krátká a David Burda, pro které to byl první tandemový závod. Další premiéru v roli vodiče si odbyl Jonáš Kubáč. Kromě posádky Lukáš Gross a Filip Čech, kteří vyhráli způsobem start cíl, probíhal závod napínavě, pořadí se během závodu mnohokrát měnilo a každý ze sebe vydal své maximum.

VÍCE ZDE >>>

Červen - Cyklosoustředění s ekologickým programem

Ve dnech 5. ? 7. 6. 2023 se žáci osmých a devátých ročníku účastnili v Centru ekologických aktivit Sluňákov ekologického programu na téma VODA. Celé tři dny převážně venku plnili různé zajímavé úkoly: lovení bezobratlých, žab a čolků v rybníčku, sledování pH různých roztoků, které lidé vypouští do odpadních vod, pozorování toku řeky Moravy a zjištění důležitosti nenarovnání koryt řek a zachování meandrů jako protipovodňových opatření apod. Mezi nejatraktivnější aktivity patřily půldenní sjezd řeky Moravy na raftech a stavění plavidel na rybníce. K dispozici byly jen duše kol traktoru, tři desky a provazy. Funkčnost postavených vorů si děti okamžitě vyzkoušely jízdou doprostřed bobřího rybníku.

VÍCE ZDE >>>

Celodenní výlet na kolech nás zavedl do CHKO Litovelské Pomoraví. Kromě různých seznamovaček a sluňákovských her jsme ještě večer využili možnost hrát fotbal, frisbee, badminton. Někteří náruživí cyklisté si jízdu na kolech prodloužili ještě o výjezd na vodní plochu Poděbrady, kde se vykoupali. Poslední den jsme věnovali umění v přírodní učebně ? Sluneční hoře a Rajské zahradě. Celý pobyt se uskutečnil za finančního přispění Nadace Leontinka a Fondu Kaufland, za což velmi děkujeme.

Květen - XXV. Mezinárodní atletický čtyřboj zrakově postižených dětí a mládeže - 14. - 19. 5. 2023

Pozvánku do naší spřátelené školy pro zrakově postižené v Owiňskach jsme přijali po roce s nadšením. Čekal nás opět mezinárodní souboj jednotlivců i družstev v bězích, skoku do dálky a hodu koulí. Na závody dojely skupiny sportovců z polské Bydgoszsce, Owiňsk, slovenské Levoče a nás, opavských. Počasí sice nepřálo, protože pršelo, ale zisk jedné stříbrné a dvou bronzových medailí stál za poctivou přípravu a bojování.

VÍCE ZDE >>>

Druhý den jsme společně odjeli autobusem na sever Polska, kde jsme se seznamovali se zajímavou historií, kdy toto území spadalo před II. světovou válkou Německu. Obyvatelé byli v r. 1935 vysídleni a A. Hitler zde nechal zbudovat největší vojenský polygon, na kterém se vojáci cvičili a vlastně i připravovali na obsazení dalších území. Obrovská kasárna, casino pro oficíry, velké stáje pro 4000 koní, obchody a veškeré zázemí, aby vše fungovalo... Některé stavby stojí dodnes a je velmi zajímavé chodit po těch místech, kde se psaly dějiny. Třešničkou na dortě byl 15 minutový drift na velkém obrněném transportéru. Ubytování jsme měli v chatách na ostrově Mausz - středisku pro zdravotně postižené děti. Krásná příroda i návštěva skanzemu nás dostatečně přesvědčily o tom, že je v Polsku mnoho krásných a zajímavých míst, pro která je fajn se sem znovu vracet. Cestou domů jsme navštívili Lešno, abychom poznali místo, kde pobýval J. A. Komenský. Děkujeme Nadaci Leontinka za finanční podporu.

Duben - Den Země na Kamenné hoře

Díky Dobročinnému bazárku v únoru si žáci "vydělali" na koupi několika stromků, které mohli během Dne Země zasadit na Kamenné hoře v Oticích. Všechny děti se se svými pedagogy přesunuli na Otickou sopku. Někteří šli v rámci ekologie pěšky, jiní šlápli do pedálů a přemístili se sem na singlech a tandemech. Od 9 hod. rána jsme si po třídách rozdělili ptačí třešně neboli vrabčírky a asi 150 doubků a smrčků, které jsme sázeli na určených místech. Vykopat dostatečně velkou díru, naplnit kvalitním substrátem, zasadit stromek a pořádně zalít, to byla dost namáhavá práce. Dospěláci poté k třešním přidali kůly, aby stromečky rovně rostly a oplocenky, aby je neokusovala zvěř. Zároveň jsme pověsili jednu netopýří budku, kterou vytvořili žáci šesté a sedmých tříd na Sluňákově.

VÍCE ZDE >>>

Po práci nás čekal oheň s opékáním špekáčků, louka s možností zahrát si fotbal nebo hoňku, házet s frisbee, prolézačky na cvičáku psů. Někteří pilní ještě posbírali odpadky v okolním lese a nechali je odvézt do sběrného dvoru. Celý den nám přálo i počasí, takže se nadmíru vydařil.

Duben - Cyklistické soustředění s ekologickým programem

24. - 25. 4. jsme strávili opět nádherné chvíle na Sluňákově. Žáci šestého a sedmých ročníků vyjeli tentokrát za poznáním netopýrů a vodních bezobratlých v občasných tůňkách. První den jsme se zaměřili na naše létavé savce. Poznali jsme jejich stavbu těla, zjistili formou pohybových her co žerou, nejen jsme si prohlédli samičku Bobinu - netopýra, která má poraněné křídlo, ale dokonce ji i nakrmili a poslechli si přes vysílačku jí vydávané zvuky. Odpoledne nebylo nic zábavnějšího, než zkusit si postavit netopýří budku, tak jsme jich vytvořili rovnou tři kusy. Večer při tajemné procházce přírodní učebnou, kde jsme navštívili Rajskou zahradu, Chrám větru i Sluneční horu, jsme počíhali na netopýry při lovení potravy u řeky i bobřího rybníku a uslyšeli jejich dorozumívací zvuky přes vysílačku.

VÍCE ZDE >>>

Druhý den nás čekal dlouhý výlet Litovelským Pomoravím na kolech. Během jízdy jsme si nejen zahráli plno her (Kuna a doupné stromy, Maják, apod.), ale poznali památné stromy, zjistili, proč jsou doupné stromy tak důležité a lovili v dočasných tůňkách. Naším uloveným pokladem byla žábronožka a listonoh. Rozdělání ohně pomocí křesadel a březové kůry a opékání špekáčků po vyjížďce bylo velkou odměnou. Pak nás čekalo hodnocení pobytu, balení a odjezd domů, Jízdu vlakem jsme si užili i s občerstvením. Ekologický pobyt se uskutečnil díky finanční podpoře Nadace Leontinka a Fondu Kaufland. Děkujeme.

Únor - Lyžařské soustředění v Jeseníkách

Lyžařského soustředění se v tomto školním roce zúčastnilo 13 žáků sedmých tříd, 1 žák z osmé třídy a 2 žáci z 9. třídy. Žáci si měli možnost vybrat dle svých možností a schopností, zda se budou učit běžeckému či sjezdovému lyžování. Ubytování a strava byla zajištěna na chatě Severka ve Staré Vsi u Rýmařova. Sněhové podmínky pro běžecké lyžování byly vynikající, takže výuka probíhala v ideálních podmínkách v rolbou upravených běžeckých stopách. Žáci byli dle svých schopností rozděleni do dvou skupin. Učili se základním lyžařským dovednostem - chůze na lyžích, obraty odvratem a přívratem, obraty na svahu, pády a vstávání, výstupy, sjezd po spádnici, střídavý běh dvoudobý a odpichy. Lyžaři se snažili dle svých individuálních schopností stanovené úkoly splnit. Ukončení LV proběhlo prověrkou základních běžeckých dovedností. Oceňuji aktivní přístup všech žáků během celého lyžařského výcviku.

VÍCE ZDE >>>

Žáci se také zúčastnili výcviku ve sjezdovém lyžování. Lyžaři se seznámili se základními pravidly bezpečného chování při lyžování. Dle svých schopností byli rozděleni do dvou skupin. První cvičení začínajícího družstva probíhala na mírném svahu pod sjezdovkou. Žáci si vyzkoušeli cvičení na jedné lyži (koloběžka), obraty odvratem a další. Následně na dětském vleku začali nácvik jízdy z mírného kopce oboustranným přívratem, podjíždění překážek a nácvik zastavení. Postupně se žáci, kteří dospěli k bezpečnému zvládnutí obloučků na mírném kopci, přesunuli na sjezdovku. Žáci pokročilejšího družstva se po zopakování základních lyžařských dovedností zaměřili na vyjíždění oblouku na hranách. Všichni sjezdaři zaslouží pochvalu za aktivní přístup během výuky sjezdového lyžování. Spolek Tandem poskytl bezplatně výbavu běžkařům. Mgr. Iveta Hendrychová

Leden - Olympiáda dětí a mládeže

Dny 22.-27. 1. 2023 patřily Olympiádě dětí a mládeže, kterou organizoval Královehradecký kraj. Děti a mládež z celé naší republiky síly zde měřily v zimních disciplínách: akrobatické lyžování, alpské disciplíny, biatlon, běžecké disciplíny, běžecké disciplíny zrakově postižených, krasobruslení, lední hokej, lyžařský orientační běh, snowboarding a šachy. Moravskoslezský kraj se na této olympiádě umístil na krásném druhém místě s počtem bodů 223. Velký podíl na celkovém umístění našeho kraje měli zrakově postižení sportovci z naší základní školy ve složení Matěj Kotěšovský, Jiří Uhlíř, Leontýna Stříbná a Sára Vašendová.

VÍCE ZDE >>>

V běžecké disciplíně i sprintu získal zlatou medaili Matěj Kotěšovský a o stříbro se v obou parasportech porval Jiří Uhlíř. Oba chlapci předvedli skvělé výkony a právem si zasloužili obdiv a uznání všech zúčastněných. Zástupci z paralympijského výboru si všimli potenciálu našich borců a doufáme, že o nich v budoucnu ještě uslyšíme. Dívky Sára a Leontýna pak překonaly své vlastní limity a v podstatě i ony se staly vítězkami olympiády. Přímé přenosy z obou závodů sledovaly děti z celé naší školy a na dálku podporovaly naše olympioniky. Společně se zaměstnanci školy pak připravily našim úspěšným sportovcům milé přivítání při příjezdu do školy. Opět tak ukázaly, jak se umíme podporovat a společně sdílet radost z úspěchů. Spolek Tandem bezplatně zapůjčil výbavu a výstroj závodníkům.