ARCHIV 2010 / ARCHIV 2011 / ARCHIV 2012 / ARCHIV 2013 / ARCHIV 2014 / ARCHIV 2015 / ARCHIV 2016 / ARCHIV 2017 / ARCHIV 2018 / ARCHIV 2019
/ ARCHIV 2020 / ARCHIV 2021 / ARCHIV 2022


Prosinec - Rozloučení s rokem 2022

Na konec kalendářního roku jsme našim žákům připravili sladký balíček. Nabalili jsme jim koláče od sponzora Penam, ovoce, oplatky a různé bonbóny. Rovněž menší láhev s nápojem.

VÍCE ZDE >>>

Prosinec - Soustředění zrakově postižených v běžeckém lyžování - Černá Hora

Již 17. ročník proběhl v obvyklém termínu druhého týdne v prosinci. Na hotel Černá Bouda, který je v nadmořské výšce 1200 m. n. m. jsme dorazili v neděli 10. 12. v podvečer. Nálada byla naprosto skvělá, jelikož jsme přijeli do sněhového království s ideálními podmínkami pro běžkování, a také předpověď slibovala krásné zimní počasí. Soustředění se účastnilo 30 zrakově handicapovaných žáků ze speciálních škol a SPC z celé ČR. O motivaci k tréninku bylo dobře postaráno, jelikož soustředění se neslo v duchu přípravy na Zimní olympijské hry dětí a mládeže, které proběhne koncem ledna. Všechna tři družstva trénovala v dopoledních a odpoledních blocích. První družstvo mělo možnost využít traséry z tréninkové skupiny Davida Šnajdra, se kterými jsme trénovali jak techniku, tak vytrvalostní dovednosti.

VÍCE ZDE >>>

Ve středu proběhl závod, který měl olympijské parametry - chlapci běželi vzdálenost 4 km a dívky 3 km. Ve čtvrtek za mírně zhoršeného počasí vyrazilo první a druhé družstvo na celodenní výjezd do Pece pod Sněžkou, kdy i v silném mrazu a za použití všech fyzických i psychických sil zvládlo ujet 15 km. Ze soustředění jsme se vraceli se zážitky z prožití krásných dní v nádherném horském prostřední, kde panovaly celý týden skvělé sněhové podmínky. Soustředění proběhlo za finanční podpory NF ČRo a Nadace Leontinky, kterým za jejich podporu děkujeme.

Prosinec - Vánoční jarmark

Konečně jsme se dočkali - po dvou letech kovidových opatření a omezení se prcovníci školy dohodli o znovuotevření adventní výstavy, letos ve formě vánočního jarmarku. U vchodu do školy připravili žáci šatnu pro návštěvníky z řad nejen rodin a blízkých příbuzných žáků, ale i veřejnosti. Ti pak pokračovali do multimediální místnosti, kde se potěšili vystavenými betlémy. Mohli si zakoupit výrobky z keramiky, papíru, výzdobu na stůl a do oken. Ve třídách byla přichystána různá pohoštění, studené i teplé. Tousty, popcorn, bábovky, horký punč, palačinky ochutnali snad všichni, kdo jarmark navštívili. V dílničkách si mohli dospělí i děti namalovat vánoční baňky, vyrobit přáníčka, zakoupit jmelí, mýdla, betlémy z burských oříšků, barevné kokosky. Na výrobky, které vytvářely děti, přispěl finančně spolek Tandem. Děti i dospělí návštěvníci se už teď těší na jarní velikonoční jarmark.

VÍCE ZDE >>>

Prosinec - Mikulášská nadílka

6. 12. se naší školou procházela velká skupina andělů a čertů vedená Svatým Mikulášem. V každé třídě si děti vyslechly jednotlivá hodnocení, někteří vzorňáci dostali navíc malou sladkost, někteří zlobivci museli stoupnout na váhu hříchů, kde jim bylo vyčiněno čerty, pár dětí nasoukali čerti i do pytlů a odnesli si pryč. Po společném zazpívání písničky nebo přednesu básničky si všichni vysloužili pěkný adventní kalendář, který obstaral spolek Tandem. Neposedníci slíbili nápravu, tak uvidíme příští rok...?

VÍCE ZDE >>>

Listopad - Sportovní den

V pátek 25. 11. si naši žáci prožili sportovní dopoledne, když si v pronajaté tělocvičně Obchodní akademie procvičili své dovednosti v pohybových aktivitách. Na rozehřátí byly připraveny zábavné hry, na které navázala společná rozcvička. Následně je čekal čtyřboj, ve kterém žáci předvedli výkony na 120%.

VÍCE ZDE >>>

Září - Večerní běh pro Světlušku

29. 9. od 16:30 hod. zveme všechny přátele, kamarády, rodiče i širokou veřejnost na čarovnou charitativní akci. Po kulturním i gastronomickém programu, možnosti vyzkoušet si pomůcky pro zrakově postižené se poběží se světýlky 1,4 nebo 2,7 km Městskými sady v Opavě. Srdečně zveme a těšíme se, že nás bude mnoho!

VÍCE ZDE >>>

Září - Tandem pro život - Klokočůvek u Oder

Poslední závod sezóny, ten si musíme užít. Sice celý týden lije a počasí vůbec nepřeje, ale stále doufáme ve zlepšení a modré nebe. Na závod se přihlašuje 8 tandemových posádek, problémy jsou trochu se sehnáním dostatku vodičů. Nicméně vše nakonec klapne a my se přesouváme do údolí. Všude je plno cyklistů, stánky s prodejem jídla, sportovního oblečení, stanoviště z Lesů ČR s různými úkoly. Pokud možno vše vyzkoušíme. Posádky si seštelují kola a ve 12:30 vyjíždí na 32 km trasu. Že je čekají velké kopce, ví skoro všichni (kromě nováčků, kteří jen tuší).

VÍCE ZDE >>>

Po 1:30 hod přijíždí první posádka - Filip Čech a Lukáš Kejda. Další dojíždí v následující půldruhé hodině. 4 závodníci jsou ošetřeni, tak těžká byla trasa po dešti, ale snad jsou všichni šťastní a spokojení ze svých výkonů. Po vyhlášení výsledků se přesouváme busem zpět do Opavy. Pěkný den ukončujeme slavnostní večeří v restauraci. Tak zase příští rok...

Září - Sportovní den

9. září proběhl pro všechny žáky vyššího stupně ZŠ sportovní den v duchu turnaje v bowlingu. Do šesti drah byly děti náhodně rozděleny po 7 až 9 hráčích a začalo velké klání jednotlivců i skupin. Někteří se po hodině a půl zlepšovali, někteří na konci již neměli tolik sil jako na začátku, nicméně všichni jsme si hru náležitě užili. Pak nás čekaly sportovní aktivity venku u Stříbrného jezera: mölkky, fotbal, frisbee, turistika, cestou zpět do školy relaxační hřiště. Prožili jsme krásný den.

VÍCE ZDE >>>

Září - Tandem pro život - Znojmo

Tradiční, často dlouhoočekávaný závod na jihu Moravy se opět vydařil. 5 našich a 3 dospělácké tandemové posádky změřili své síly na C trase 32km. Již potřetí jsme přespali v tělocvičně ZŠ Mládeže, kde jsme před usnutím využili prostor na floarball, Znojmo obkoukali večerní vycházkou na hradby, někdo si zašel i do obchodu. Sobotní den začal královskou snídaní v hotelu Mariel, pak nás již čekaly záležitosti související se závody - přihlášky, seřídit kola, vyzkoušet řazení, přesunout se do Louckého kláštěra, kde byl opět start i cíl. Neuvěřitelná atmosféra, milí a přátelští lidé všude kolem a mraky sportovců - nadšenců. Nejrychlejší posádka zvládla trasu za 1:13 hod. Večer jsme po večeři sbalili věci a vydali se zpět do Opavy, kam jsme dorazili před půlnocí. Tak zdar zase přístě!

VÍCE ZDE >>>

Červen - XVI. ročník integrovaného goalballového turnaje

Základní škola Havlíčkova tradičně pořádá integrované turnaje v goalballe. Letos to byl již 16. ročník. Goalball je hra, kde se dvě tříčlenná družstva, hrající v tělocvičně o rozměrech 18x 9 metrů, snaží kutálením dopravit ozvučený míč do brány soupeře. Hráči mají na očích klapky a orientují se jen sluchem a pomocí hmatných čar vylepených v tělocvičně. Vyhrát - před tímto nelehkým úkolem stáli žáci ZŠ T.G. Masaryka, ZŠ I. Hurníka, ZŠ Kylešovice, ZŠ Dostojevského, ZŠ Slezský odboj a goalballisté pořádající ZŠ Havlíčkova. Velmi jsme obdivovali výkony a přístup všech hráčů, vždyť někteří z nich měli na turnaji premiéru, ale na jejich výkonech to vůbec nebylo vidět. Tak vyrovnané výsledky jsme dlouho nezaznamenali a to už mají pořadatelé patnáct ročníků úspěšných turnajů za sebou.

VÍCE ZDE >>>

Velmi jsme obdivovali přístup a zapálení žáků, kteří i s klapkami na očích předváděli neuvěřitelné výkony. Prožili jsme zábavné dopoledne a po velkých a vyrovnaných bojích bylo nakonec dohráno v tomto pořadí: 1. místo ZŠ Havlíčkova 2. místo ZŠ Slezský odboj 3. místo ZŠ Kylešovice 4. místo ZŠ I. Hurníka 5. místo ZŠ T.G.Masaryka 6. místo ZŠ Dostojevského 16. ročník integrovaného turnaje je minulostí a nás pořadatelskou školu těší vyjádření účastníků: "Super organizace, příští rok přijdeme zase."

Červen - Cyklovyjížďka do Hradce nad Moravicí

Sobota, 10. 6., taková speciální cyklovyjížďka, jedeme popřát Prokopovi a Petře, kteří se dnes berou. Krásné počasí, slavnostní obřad, milí přítomní i vtipný farář. Co víc si přát? Tak ať jim společný život přinese mnoho cest plných zážitků a hlavně bez "karambolů".

VÍCE ZDE >>>

Červen - Lehkoatletický čtyřboj - okresní kolo

Po týdnu, kdy se všichni žáci školy účastnili školního kola, se vybrali ti nejlepší, aby nás reprezentovali v okresním kole. Přítomni byli zástupci z dalších "speciálních škol" v Opavě a okolí. Opět jsme se všichni setkali na Tyršově stadionu.

VÍCE ZDE >>>

Červen - Lehkoatletický čtyřboj - školní kolo

v pátek, 3. 6. 2022, jsme se se všemi žáky přemístili na opavský Tyršův stadion, kde proběhlo školní kolo oblíbené soutěže v atletice. Vítězové disciplín: běh na 60 m, běh na 400 nebo 600 m, hod kriketovým míčkem a skok do dálky postoupili do okresního kola, ve kterém mají reprezentovat naši základní školu. Počasí přálo sluneční pohodou, občerstvení zajišťoval spolek Tandem, všichni účastníci předvedli skvělé výkony. Gratulujeme těm nejlepším!

VÍCE ZDE >>>

Červen - Mezinárodní atletický čtyřboj v Owiňskach

Ve dnech 5. až 9. června 2022 jsme se účastnili mezinárodních atletických závodů v Owiňskach. 6 dětí reprezentovalo naši základní školu v běhu na 60 a 600 m., skoku do dálky a hodu kriketovým míčkem nebo vrhu koulí. Všichni závodníci se velmi snažili, získání 4 medailí bylo pro nás satisfakcí za celoroční trénování. Součástí pobytu byla i turistika a poznávání zajímavostí Polska. Děti navštívily přístav Mezivodí a Svinoústí, vystoupaly na maják a pobyly v pevnosti Gerharda, kterou postavili na konci 19. století Prusové, prošli se rezervací se Smaragdovým jezerem, poznaly kousek baltského pobřeží s ruinami kostela ze 12. století v Trzesaci. Pěkná byla vyjížďka lodí v okolí Svinoústí či procházka městem. Všechny zážitky korunovalo koupání v Baltu.

VÍCE ZDE >>>

Květen - Silesia Merida Bike Marathon 2022

Již dlouholetou tradicí má účast našich žáků na Silesii v kategorii tandemových kol. Tentokrát se do závodu přihlásilo 8 žáků naší školy, kteří se společně s vodiči vydali v sobotu na 20km dlouhou trať. Závod byl vyrovnaný a závodníci museli o svá umístění bojovat. Víťezství si zasloužil Adam Minarčík s vodičem Filipem Čechem, druhé místo obsadil Erik Jordán s Adamem Weczerkem, a bronz brali Matěj Mura s Ondrou Korbelem.

VÍCE ZDE >>>

Březen - Lyžařské soustředění

Lyžařského výcviku se v tomto školním roce zúčastnilo 15 žáků sedmých tříd a jeden žák z 9. třídy, který měl účast formou tréninkové přípravy na Olympiádu dětí v roce 2023 za Moravskoslezský kraj. Jedná se o Matěje Kotěšovského, talentovaného žáka se zrakovým handicapem. Ten po celou dobu lyžařského výcviku trénoval se svým trasérem. Žáci si měli možnost vybrat dle svých možností a schopností, zda se budou učit běžeckému či sjezdovému lyžování. Ubytování a strava byla zajištěna na chatě Severka ve Staré Vsi u Rýmařova.

VÍCE ZDE >>>

Sněhové podmínky pro běžecké lyžování nebyly v místě ubytování ideální, proto jsme využívali výjezdů školními auty na nedaleký Skřítek, kde výuka probíhala v ideálních podmínkách v rolbou upravených běžeckých stopách. Žáci se učili základním lyžařským dovednostem - chůze na lyžích, obraty odvratem a přívratem, obraty na svahu, pády a vstávání, výstupy, sjezd po spádnici, střídavý běh dvoudobý a odpichy. Lyžaři se snažili dle svých individuálních schopností stanovené úkoly splnit. Matěj Kotěšovský pracoval společně se svým trasérem Vítem Paterkem na zdokonalování techniky běhu na lyžích a na rozvoji své fyzické kondice. Jsme moc rádi, že jsme mohli našim dětem umožnit lyžařský výcvik nejen ve velmi dobrých sněhových i ubytovacích podmínkách, ale díky podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška zajistit velmi dobrou lyžařskou výzbroj. Získali jsme několik sad nových běžeckých lyží a bot, takže děti měli ideální podmínky k získávání běžeckých dovedností také po stránce sportovní výbavy. Srdečně děkujeme Nadačnímu fondu Českého rozhlasu Světluška, který pravidelně přispívá výraznou částkou na uspořádaní sportovních i jiných akcí pro naše děti. Vypracovala: Mgr. Iveta Hendrychová

Únor - Ekologický pobyt na Sluňákově: 16. - 18. 2. 2022

Den první Všichni jsme pozitivní, tedy naštěstí pozitivní náladou, negativní na covid. Můžeme odjet směr Sluňákov! Jízda autobusem uběhla rychle, přesun na ubytování také, takže se s radostí vrháme do her na seznámení se. Je u toho celkem legrace, když si třeba hrajeme na pasáčky a ubečené ovce. Odpoledne nás čeká program o ptácích. Poznávání těch nejčastější: rehka, sýkory, kosa, strakapouda, brhlíka, jejich zpěvu, pobytových znamení, způsobu života. Pak jsme se rozdělili do dvou větších skupin a vyrobili krmítko nebo sledovali ptáky venku dalekohledy. K večeru využijeme nabídku kol a hurá do lesa na objížďku. Trasa tak akorát pro singly i tandem, vracíme se těsně před večeří, kdy začíná trošku pršet. Ti, kteří neměli, si hráli venku fotbal nebo jiné hry. Večer krásně strávený u deskový a karetních her. Sice i s možností připojení mobilů na Wi-Fi, ale někteří to moc nevyužili. Moc hezky strávený den!

VÍCE ZDE >>>

Den druhý Dnešní den máme naplánovány výlet do Litovelského Pomoraví. Nepřeje nám počasí, ale toho se nezalekneme a plníme v lese další zajímavé úkoly: poznáváme, proč umírají jasany, hrajeme pantomimou napadnutí stromů voskovičkou a lýkohubem, ochranu strakapouda. Jdeme na Loveckou chatu, ale začne takový déšť a vítr, že se vracíme zpět na Sluňákov. Po obědě si vyprávíme o obilí a jeho zpracování a významu. Porovnáváme sklizeň a zpracování za dob našich babiček a dnes. Je těžké vymlátil zrna z obilek cepy, pomlít je mlýnkem ručně na mouku, udělat kynuté těsto na upéct housky. Ale stojí to za tu námahu, když se potom zakousneme do voňavé, semínky posypané vlastní houstičky! A tak končí program dnešního dne. Před večeří jdeme ještě někteří do místního obchodu nebo hrajeme hry venku či v učebně. Večer si to rozdáváme hlavně u deskovek. Den třetí Dopoledne vyrážíme ven a zajímáme se o landart. Umění tvořené venku v přírodě, z přírodních materiálů, které je založeno na pomíjivosti. Možná, že naše výtvory vydrží dny, možná, že během pár okamžiků je rozfouká vítr. Přesto každá skupina vytváří svůj originál s chutí a velkou fantazií. Pak jdeme do Sluneční hory. Zajímavého díla výtvarníka Skály, ve kterém se snoubí země s vodou. S vrcholu je nádherný výhled. Jsme plní dojmů, zážitků, radosti. Můžeme se po obědě vydat spokojeně domů. Navíc - před námi jsou vytoužené prázdniny. Děkujeme Nadaci Leontinka.

Únor - Jizerská 50

Naši žáci Matěj Kotěšovský a Jirka Uhlíř byli u letošního 55. ročníku slavného závodu Jizerská 50. Na dlouhou cestu do Jizerských hor jsme vyrazili v pátek po poledni. Do Jindřichova na horskou chatu Muhu pojmenovanou podle jména vládce Jizerských hor jsme dorazili po 18 hodině. Na chatě jsme se potkali s dalšími zrakově handicapovanými závodníky, které na závod pozvala Nadace Leontinka, která podporuje aktivity zrakově handicapovaných. Po večeři a vyzvednutí startovních čísel jsme se vydali na slavnostní zahájení do Jablonce nad Nisou jehož součástí byl koncert kapely Tata boys.

VÍCE ZDE >>>

V den závodu nás čekal brzký budíček a přesun do Bedřichova do centra závodů. Podmínky byly ideální ? slunečno, mrazivo a sněhová peřina slibovali skvělý zážitek. V 9:20 byl závod na 10 km odstartován, společně s našimi kluky vystartovalo další 1000 závodníků. Trať byla náročná prudké kopce střídaly sjezdy. Z počátku bylo tempo pomalé, když se ale startovní pole závodníků roztrhalo mohli jsme zařadit vyšší rychlost a zazávodit si. V cíli závodů, kde závodníky čekalo bouřlivé přivítání kluci dorazili zhruba v čase 1:22 min. V. Paterek

Leden - Ekologický pobyt na Sluňákově

Ve dnech 17. a 18. 1. žáci šestých tříd vyrazili na ekologický pobyt do Sluňákova, který byl přeložen kvůli covidu - 19 z října loňského roku. Všichni se již těšili, že po dvou letech budou společně a dokonce i přes noc. Lektoři Sluňákova pro nás měli připravený zajímavý program - stali jsme se výzkumníky bobra a bobřích pobytových znamení. Hry a úkoly nás čekaly hlavně venku - seznamovačka, hra Maják, dlaně - ruka, ruka - nos aj. Ve skupinách jsme si postavili pozorovací úkryt u bobřího hradu, abychom mohli večer na průzkum. Bobr nás totiž nesmí vidět ani cítit. Večer jsme ho sice nezahlédli, ale dobrodružná cesta do Hory zázraků byla taky supr a plná překvapení. Další den jsme si vyzkoušeli rozdělat oheň v lese pomocí křesadel, odlili si bobří stopu, dověděli se něco o odpadech a o tom, jak se v přírodě chovat. Všem se pobyt velmi líbil. Děkujeme za finanční podporu Nadace Leontinka.

VÍCE ZDE >>>