ARCHIV 2010 / ARCHIV 2011 / ARCHIV 2012 / ARCHIV 2013 / ARCHIV 2014 / ARCHIV 2015 / ARCHIV 2016 / ARCHIV 2017 / ARCHIV 2018 / ARCHIV 2019
/ ARCHIV 2020 / ARCHIV 2021


Prosinec - Přátelský showdownový turnaj

V přátelské vánoční atmosféře proběhl v pondělí 17.12.2018 na naší škole již tradiční Vánoční turnaj v showdownu. Turnaj pořádal Spolek TANDEM při Základní škole, Opava, Havlíčkova, p. o. v rámci projektu Sportujeme spolu. Pozvání přijali sportovci z Velkých Heraldic, Základní školy Dostojevského, Základní školy Slezský odboj a sportovci naší školy. Celý turnaj probíhal v přátelské a příjemné atmosféře. Byli jsme svědky krásných sportovních výkonů. K naší radosti se vítězem žáci naší školy. Děkujeme všem za nevšední zážitek a vzornou reprezentaci.

VÍCE ZDE >>>

Listopad - 14. ročník integrovaného turnaje v goalballe

Pátek 30. 11.2018 patřil goalballovému integrovanému turnaji. Letos jsme se sešli už po čtrnácté. Moc si vážíme žáků z běžných škol, kteří už poněkolikáté podstoupili tvrdé boje na sportovním poli. Hra je náročná na rychlost, fyzickou zdatnost, sluchovou a prostorovou orientaci na hřišti i koordinaci pohybu družstva. Na goalballisty čekalo sportovní dopoledne plné napínavých okamžiků. Byli jsme zvědavi, jak si žáci opavských škol s touto náročnou hrou poradí a mile nás překvapilo s jakým sportovním nasazením do turnaje přistoupili. Pro pořádající školu ZŠ Havlíčkova byl zajímavý fakt, že vytvořili dva týmy. Jeden byl postaven ze zkušených hráčů z devátých tříd a druhý tým šesté třídy měl premiéru. Obě naše družstva uspěli na výbornou a právem jim patří přední medailová umístění. Po velkých bojích nakonec zvítězila pořádajíci ZŠ Havlíčkova, ale uznání a pochvala patří všem zúčastněným družstvům.

VÍCE ZDE >>>

Ostatní družstva skončila v následujícím pořadí: 1. místo: ZŠ Havlíčkova A 2. místo: ZŠ Havlíčkova B 3. místo: ZŠ I. Hurníka 4. místo: ZŠ Kylešovice 5. místo: ZŠ Riegrova 6. místo: ZŠ Vrchní 7. místo: ZŠ Dostojovského 8. místo: ZŠ Slezský odboj Vypracovala: Mgr. Iveta Hendrychová

Listopad - EVVO - Rudka

I v letošním roce jsme díky projektu ?zvedli žáky ze židlí? a umožnili jim zkoumat živou i neživou přírodu formou badatelství, projektových dnů a pobytu v přírodě. Téma Po stopách opylovačů se v poslední době stává velmi aktuální i tím, že se v přírodě vyskytuje méně hmyzu než za časů našich babiček. Žáky čekal pobyt s ekologickým programem v CEA Sluňákov, exkurze v ZOO Ostrava, Den Země na dané téma, návštěva včelaře. Své poznatky žáci zhmotnili do výroby keramických kachlí znázorňujících vývoj včel. Ty jsme převezly do Smyslové zahrady v Rudce u Kunštátu, kde budou sloužit zrakově postiženým návštěvníkům. Zahrada je projektována tak, aby lidé, kteří jí procházejí, využili v daleko větší míře sluchu, hmatu a čichu než je běžné. V areálu je také Jeskyně Blanických rytířů a zbytky sochy T. G. Masaryka, které nás při návštěvě zaujaly z historického hlediska. Díky slunečnému počasí se nám z Burianovy vyhlídky otevřel široký pohled na krásné okolí Křižanovské vrchoviny. Děkujeme za finanční podporu spolku Tandem, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a Nadaci Leontinka.

VÍCE ZDE >>>

Září - Tandem pro život - Oderská mlýnice

Předposlední víkend v září je tradičně vyhrazen pro náš poslední tandemový závod sezóny Oderskou Mlýnici. Zakončení je to stylové, jelikož se jedná o závod s nejbouřlivější atmosférou ze všech závodů Kola pro život. Letos nám přálo počasí, trať byla mírně skropená noční přeháňkou a teplota ideální pro sportovní výkony. Říká se, že kdo nevyjel Mlýnici, jako by ani nebyl českým bikerem. Kopec je táhlý, prudký a neskutečně dlouhý, ale neopakovatelná atmosféra, která připomíná fandění na slavné Tour de France rozbuší každému jezdci srdce a žene ho kupředu. Na start trasy C dlouhé 33km s respekt budícím převýšením našlo odvahu se postavit 7 posádek. Z toho čtyři žáci naší školy. Cenu fair play jsme udělili Tomáši Kremerovi, který přišel z důvodu nemoci o svého traséra. Tomáš se i přes velké zklamání stal našim fanouškem a podporovatelem ostatních. Po skvělých výkonech na náročné kopcovité trati bylo pořadí v cíli následující:

VÍCE ZDE >>>

1. Kotěšovský - Kopecký: 1:39:06 2. Golková - Paterek: 1:39:18 3. Budil - Muller: 1:52:44 4. Čech - Flašar: 1:55:13 5. Horáková - Stein: 2:06:06 6. Bareš - Paláček: 2:20:52 7. Šturzová - Honka: 2:56:29 Zbývající dvě posádky nedokončily. Jelikož se jednalo o poslední závod sezóny, je třeba poděkovat všem vodičům, organizátorům, sponzorům, fanouškům a také našemu skvělému řidiči autobusu Tomášovi. Paterek Vít

Září - Mezinárodní sportovní hry

6. až 9. září dojeli na sportovní dny zrakově postižení kamarádi ze slovenské Levoče a polského Owiňska. Čtvrteční večer byl věnován hře curling. To, že neumíme zařídit počasí, aby zamrzlo Stříbrné jezero, nám vůbec nevadilo, 6 družstev si poměřilo síly v tělocvičně školy při curlingu na koberci. Většina borců hrála hru poprvé, také dospěláci si zkusili svůj odhad vzdálenosti, přímý směr nebo hod na terč. Nejúspěšnější bylo tentokrát družstvo z Polska.

VÍCE ZDE >>>

V pátek 7. 9. 2018 jsme organizovali turnaj v toarballe, k výše uvedeným družstvům přibylo i další ze základní školy na Slezském odboji. Po velmi vyrovnaných výkonech si nejcennější místo vybojovalo družstvo ze ZŠ Havlíčkova. Odpoledne jsme vyrazili autobusem TQM do Znojma, kde nás čekaly tolik populární tandemové závody. V tomto případě jsme "byli naloženi po okraj": celkem 14 posádek a další dvě posádky dospěláků z Prahy. Závod byl za příjemného počasí, všechny zúčastnění si po příjezdu navzájem sdíleli své zážitky a dojmy. Večer proběhl s malou procházkou městem a neděle se nesla v rámci poznávání historie (Čížov) a geografie (vycházka na vyhlídku Hardeggu v Rakousku). Slovenští kamarádi museli odtud hned domů, my ostatní jsme se do Opavy vrátili s pocity pěkně stráveného víkendu. Jana

Srpen - Letní tábor

I v letošním roce jsme na tradiční letní tábor zvolili základnu v Kamence u Vítkova, která se nám líbila již vloni. Týden plný sportování, her a plnění úkolů v přírodě uběhl jako voda, z ohlasů víme, že většina účastníků byla velmi spokojená.

VÍCE ZDE >>>

V srpnu jsme byli na táboře v Kamence u Vítkova. Byli jsme tam moc spokojeni. Jídlo nám chutnalo a hodně jsem si přidávala. Hráli jsme noční hry. Náš tým se jmenoval Koaly. Všechno se nám líbilo. Nejvíc výlet do Vítkova a diskotéka. Chybělo nám koupaliště a opékání, které bylo zakázáno kvůli velkému suchu. Těším se na příští tábor a na všechny kamarády. Verča Golková Po příjezdu na tábor jsme se rozdělili do pěti družstev. Každé ráno jsme měli venku rozcvičku a celý den nějaký program. Hráli jsme různé hry a chodili do lesa na procházky. V lese jsme hráli taky hry, třeba jsme hledali co do lesa nepatří. Malovali jsme si barvami na obličej různá zvířátka, hráli hru od 10 do 100, museli jsme se ptát vedoucích, kdo z nich má dané číslo a zapisovat si to. Byli jsme také na výletě ve Vítkově, odkud jsme poslali domů pohledy. Jeden večer jsme měli stezku odvahy. Venda Ontkocová O prázdninách jsme byli na táboře. Byli jsme tam už dvakrát. Spali jsme ve stanech s podsadami a v budově. Náš tým se jmenoval Krysáci. Dívali jsme se na hvězdy, hráli jsme stezku odvahy. Jídlo nám vařily naše paní kuchařky ze školy. Nejvíc nám chutnala pizza. Líbila se nám diskotéka a výlet do Vítkova a různé hry. Příští rok pojedeme zase. Moc se těším. Vendy Golková

Červen - Den dětí

Letošní Den dětí jsme slavili odděleně, žáci nižšího stupně shlédli ve škole společně film a pak se vydali se svými pedagogy na vycházku do přírody. Šipkovaná je vedla k plnění různých úkolů, jako např. poznávání stromů, hledání přírodnin, určování historických budov Opavy. Cestou si zašli na zmrzlinu a prolézačky. Žáci vyššího stupně se přesunuli ke Stříbrnému jezeru, kde měli učitelé pro ně připraveny stanoviště s hrami a úkoly. Někteří si poprvé zkusili rafting, hru molkky, kriket apod. Svačinkou byl vlastnoručně opečený špekáček. Každý z dětí dostal od sponzora Penam koláč.

VÍCE ZDE >>>

Červen - Cyklozávod okolo Slezské Harty

Sobota 9.6. patřila tandemové cyklistice. Poprvé jsme se s tandemy vydali na novou trať v nádherném prostředí Slezské Harty a očekávali jsme, jak to zvládneme. Začátek vzniku tohoto závodu sahá do roku 2010, pojatý zprvu jako zábava s jednou tratí vedoucí kolem přehrady. Myšlenka vytvořit na území mikroregionu pravidelnou sportovní akci, která se stane tradicí, vznikla mezi starosty mikroregionu Slezská Harta už rok před pořádáním cyklozávodu kolem Slezské Harty. Každým rokem měl závod jiné pojetí, až se vykrystalizoval do dnešní podoby se stabilními tratěmi a stabilním zázemím. Vznikl závod pro Kance (65 km), Lončáky (35 km) a Selátka (pro děti).

VÍCE ZDE >>>

My jsme se vydali na trať dlouhou 35 km nazvanou Cross Lončák Head bike. Pořadatelé nám vyšli ve všem vstříc a vytvořili nám zvláštní kategorii pro tandemová kola. Trať byla výborně připravená a bylo jen na nás, jak se s jejími nástrahami i s úmorným počasím s teplotami přes 30°C popereme. Profil trati nebyl úplně jednoduchý a celkem 12 tandemových posádek bojovalo v překrásném prostředí Harty o co nejlepší umístění. Po velmi dobrých výkonech všech cyklistů byl výsledek následující: 1. místo Filip Šturza a vodič Klementem Rečlo, 2.místo Martin Bareš s vodičem Tomášem Bolatzkým a 3.místo Matěj Kotěšovský s vodičem Luďkem Hendrychem. Bez ohledu na pořadí však patří obdiv všem zúčastněným tandemákům. Děkujeme pořadatelům za krásný závod a přejeme si ať žije další, v pořadí desátý ročník závodu. Iveta Hendrychová

Červen - Noc snů

Tradiční komentovaná prohlídka zvířat ZOO Ostrava pro handicapované děti a mládež proběhla v letošním podvečeru za zapadajícího slunce a teplého počasí. Pracovníci ZOO a dalších neziskových organizací měli přichystaná stanoviště s ukázkami zvířat, vycpaninami, lebkami či živými psy, které slouží při canisterapii.

VÍCE ZDE >>>

Jedním z největších zážitků pro všechny bylo krmení slonů a hlazení hadů. Někteří tak překonali svůj strach a zjistili, že hadi nejsou slizcí, jak se o nich říká, a sloni choboty šimrají. Doprava dětí byla hrazena z projektu EVVO spolku Tandem, paní Přiklenkové a Maléřové děkujeme za svačinku.

Květen - Projekt Po stopách opylovačů

23. května jsme realizovali další část projektu z oblasti environmentální výchovy, exkurzi u včelaře, pana Kamila Kramného, který se nám věnoval celé dopoledne. Žáci 3. A, 4. B, 6. a 7. třídy si prošli s odborníkem včelín, čmelín, místnost s medometem a dozvěděli se mnoho zajímavého o životě našich významných opylovačů, o práci při sbírání a stáčení medu, o léčebných účincích medu, mateří kašičky a propolisu. Někteří si mohli vyzkoušet pomocné práce při ukazování, jako například podkuřování úlu, obléct si ochrannou síť na hlavu, skoro všichni (přestože se někteří zpočátku báli) si vzali do dlaní trubce, kteří nemají žihadlo, a sledovali jejich pohyb. Nakonec jsme med v bio kvalitě ochutnali a kdo měl zájem, mohl si i skleničku zdravého medu koupit a odvézt domů.

VÍCE ZDE >>>

Květen - Silesia Bike marathon 2018

Devatenáctý květen 2018. Pro nás tandemáky den D. Po zimní přestávce tady byl dlouho a netrpělivě očekávaný první závod nové sezóny. Na tento domácí podnik se těšíme vždycky, ale letos to těšení bylo přece jen o něco větší než obvykle. A to proto, že do naší tandemové rodiny přibyli noví, nablýskaní členové. V podobě dvou nových, tandemových strojů, které jsme musely pochopitelně hned otestovat. Nutno dodat, že první zatěžkávací zkoušky ohněm/bahnem zvládly na výbornou.

VÍCE ZDE >>>

Samotného závodu se účastnily čtyři posádky. Přes propršenou noc a obavy s tím spojené nám počasí nakonec vyšlo a trať byla celkem v poklidu sjízdná, ale když budu mluvit za sebe opravdu velice, ale velice těžko vyšlapatelná a to ať už na kole nebo po svých (marná sláva bez tréninku nejsou medaile). S trasou měřící 20 kilometrů (na první závod tak akorát) a vedoucí přes Kylešovice, Raduň, Vršovice, Chvalikovice s cílem U Chovatelů opět v Kylešovicích si poradili všichni velmi dobře a dojeli bez újmy na zdraví jak fyzickém, tak i psychickém. V neposlední řadě taky bez újmy na nových strojích ? což by byla fakt velká škoda. Na stupních vítězů se nejvýše umístil Bruno s Terezou Š., druhé místo patřilo Tomáši Kremerovi s Tomášem a bronzovou příčku obsadil Víťa Paterek s Terkou Horákovou. Kdo skončil s bramborou ne třeba zdůrazňovat. Všem výhercům gratulujeme!!! Po nezbytném umytí kol, sprše, pár vitamínech B a výborném obědě jsme si zamávali s tím, že už od teď se budeme těšit na příští závod, který se pojede okolo Slezské Harty a my ho budeme absolvovat ve velké premiéře. Kolům zdar a tandemákům zvlášť! Filip

Květen - XXI. lehkoatletický míting zrakově postižených žáků - Polsko

Ve dnech 14. ? 16. 5. 2018 se žáci naší školy zúčastnili přátelského mezinárodního setkání v polských Owiňskach, které zahrnovalo soutěž v atletice a další zajímavý program. Po několikahodinové jízdě jsme zase po roce vstoupili do internátní školy pro zrakově postižené v malém městečku za Poznaní, kam již jezdíme od roku 2010. V úterý nás čekal na školní zahradě čtyřboj, tedy běh na 60 a 600 m, hod kriketovým míčkem nebo vrh koulí a skok do dálky. Žáci byli rozděleni podle zrakového postižení a věkových kategorií. V chlapcích se umístili v kategorii zrakově postižených mladších žáků na pěkném 10. místě Matěj Kotěšovský, v kategorii OPEN na 3. místě Martin Bareš, na 6. místě Dominik Tvrdoň, na 7. místě Vojtěch Krátký. Děvčata mile překvapila, v trojboji obsadila Vendula Nedopílková 1. místo a Nikola Syptáková 3. místo v kategorii OPEN.

VÍCE ZDE >>>

Po atletickém utkání jsme se skupiny z Owiňska, Levoči a Opavy přemístili na polskou stranu Krkonoš do města Karpacz, kde nás čekaly další dny plné zajímavých zážitků: celodenní túra na Sněžku z polské strany, návštěva štol KOWARY, kde se těžilo zlato, stříbro, ale i uran, prohlídka výstavy světových staveb v miniuni, relaxace ve wellness a prohlídka Karpacze. Každý den byl plný zábavy, vzájemných rozhovorů a milých zážitků. Děkujeme našim polským kamarádům a už se těšíme, jak je pozveme v září na prodloužený víkend do Opavy s tandemovými závody ve Znojmě. Jana

Duben - Turnaj v curlingu a abaku

Poslední dubnový den, den před státním svátkem 1. Května proběhly turnaje v curlingu a Abaku. Turnaje byly připraveny pro žáky vyššího stupně. Systém turnaje v curlingu byl zvolen následující: ve skupinách A a B se utkalo vždy šest týmů způsobem každý s každým. Z každé skupiny postupovaly první tři týmy do finále, kde si zahrály o konečné pořadí. Z nezávislého pozorování můžeme říct, že curling žáky velmi bavil. Zápasy byly napínavé a krása této hry se projevila v mnoha zvratech a rozhodnutí zápasu posledním kamenem. Vítězným týmem se po skvělé sehraném výkonu stali žáci sedmé třídy Filip Čech a Venda Golková. Druhé místo obsadili osmáci Vojta Krátký a Honza Slavík a třetí místo obsadilo tříčlenné družstvo z 8. B ve složení Danek Kowalski, Danek Oršový a Dominik Božoň.

VÍCE ZDE >>>

Rovněž turnaj v matematické hře Abaku proběhl s velkým zaujetím. Všichni žáci hráli on-line verzi hry a to proti Robotovi 1. Pro výsledné pořadí byl důležitý počet získaných bodů. Někteří v dané hodině stihli více her, v tom případě se započítával lepší výsledek. I žáci, kteří hru hráli poprvé, dosáhli chvályhodného bodového zisku. Nejlepšími počtáři byli Filip Čech, Daniel Oršový a Vojtěch Krátký. Vít Paterek

Duben - Den Země

Ve dnech 24. a 25. 4. 2018 proběhla na škole tematická výuka zaměřená na environmentální vzdělávání. Žáci se nejdříve dověděli zajímavosti ohledně historie oslav Mezinárodního dne Země, poté se rozdělili do skupin a procházeli 5 stanovišti s úkoly a informacemi, které byly zaměřené na opylovače a jejich význam v přírodě. Zábavnou formou se tak seznámili s různými druhy opylovačů, zkusili si přenést ?pyl? z květů do úlů, zjistili, jak vidí hmyz, které plodiny jsou závislé na hmyzích opylovačích, šli hledat opylovače do přírody, zjišťovali jako novináři mnoho informací. Aktivity byly přizpůsobeny věku žáků, proto byli žáci děleni i v rámci nižšího a vyššího stupně. Ohlas na akci byl většinou pozitivní, někteří žáci chtěli příště pro zpracování delší časový prostor.

VÍCE ZDE >>>

Duben - Turnaj v torball

Tentokrát se uskutečnil pro žáky opavských speciálních škol. Hru známe od našich slovenských přátel, kde je tato sportovní aktivita velmi oblíbená. Torball je speciální míčová hra pro zrakově postižené. Cílem hry je kutálením dopravit ozvučený míč do branky soupeře. Při hře mají všichni hráči na hřišti neprůhledné brýle, aby se vyrovnaly zrakové handicapy. V České republice tuto míčovou hru nehraje žádná skupina zrakově postižených dětí a mládeže, proto jsme byli rádi, že jsme mohli ukázat herní dovednosti a metodické zkušenosti dalším. Na turnaj jsme pozvali žáky čtvrtých a pátých tříd z opavských speciálních škol. Naším cílem bylo tuto aktivitu dostat do povědomí těchto žáků. Finančně nás podpořil v rámci projektu Sportujeme spolu Magistrát města Opavy. Po velkých a napínavých výkonech bylo pořadí prvních třech týmů následující: 1. místo ZŠ Havlíčkova A, 2. místo ZŠ Havlíčkova B a 3. místo ZŠ Slezský odboj A. Všem účastníkům děkujeme za nasazení a odvahu ve všech zápasech. Vypracovala: Mgr. Iveta Hendrychová

VÍCE ZDE >>>

Duben - Slavnostní předání nových tandemů

V pátek 20. dubna jsme přivítali do naší tandemové garáže dvě nová krásná tandemová kola značky Lappiere. Slavnostní předání proběhlo v novém obchodě společnosti Mojekolo v Kravařích. Tato společnost je jedním z největších prodejců jízdních kol v ČR a výhradním dovozcem kol značky Lappiere do ČR. Díky vstřícnému přístupu této společnosti jsme za finanční podpory firmy Ostroj a.s. a Nadace Českého rozhlasu, sbírky Světluška mohli převzít tyto kvalitní tandemy ve výborné výbavě za zvýhodněnou cenu.

VÍCE ZDE >>>

Za spolek Tandem převzaly kola předsedkyně spolku Hana Příklenková, nejdéle působící závodník a tandemák tělem i duší Filip Šturza a p. uč. Paterek. Za společnost Mojekolo pan Michal König. Již naše první pohledy na tandemy v nás vyvolávaly pocity euforie, jelikož se jedná o opravdu krásná a kvalitní kola, vybavená kvalitními komponenty. Další milé překvapení nás čekalo v podobě přileb, cyklolahví a cyklistických doplňků darovaných společností Mojekolo. Děkujeme tímto všem výše zmíněným za podporu, díky které se můžeme těšit na nadcházející sezónu závodů a také nespočet cyklistických vyjížděk během školních akcí s našimi žáky. Vít Paterek

Březen - Jaro je tady

Opět jsme přivítali jaro i na naší škole velikonoční výstavkou, která byla ve dnech 20. až 28.3. Na zahájení zazpíval náš pěvecký sbor křesťanskou černošskou píseň a děti se dozvěděly podrobnosti velikonočních svátků. Prezentovali a prodávali jsme výrobky dětí, zaměstnanců i některých rodičů. Byly to věci z keramiky, papíru, látek, malovaná a vrtaná vajíčka, proutěné košíky, pomlázky. Výstavku jsme doplnili i o prodej květin ze skleníků Sládeček a výrobky žáků Střední školy ve Velkých Heralticích. Výstavku navštívily děti z opavských mateřských a základních škol. Rovněž spousta rodičů, prarodičů a cizích návštěvníků. Jaro jsme přivítali opravdu s radostí. Hana Přiklenková

VÍCE ZDE >>>

Březen - Sluňákov

Kdo by si nechtěl prodloužit jarní prázdniny? Užít si další tři dny a přitom se dovědět plno nových informací, prožít krásné chvíle v přírodě? Díky Nadaci Leontinka a Nadačního fondu Českého rozhlasu, sbírky Světluška jsme mohli od 12. do 14. 3. zažít ekologický pobyt v CEA Sluňákov v Horce nad Moravou. Téma Po stopách opylovačů bylo promítnuto do mnoha her, úkolů i celodenního výletu. Na konci pobytu jsme krmili moučnými červy i netopýry, kteří sice u nás jsou hmyzožraví, ale jejich příbuzní v tropech ? kaloni, jsou významnými opylovači. Pobytu se zúčastnili žáci vyššího stupně, kteří pobytem dokončili projekt Děti pro přírodu, příroda pro děti II a žáci 3. A třídy, kteří zahajují další projekt na tento kalendářní rok.

VÍCE ZDE >>>

Únor - Vycházka na Sv. Annu

Abychom ukončili svou práci na přikrmovacích přístřešcích pro křepelky a koroptve, vydali jsme se na půldenní vycházku ke Sv. Anně. Cestou jsme používali GPS navigaci, děti nesly zrní do přístřešku, u ptačích budek rozvěsily kokosové ořechy plné slunečnicových semínek. Dobrý pocit z toho, že jsme zase pomohli maličko přírodě nás neopouštěl po celou cestu.

VÍCE ZDE >>>

Únor - Lyžařský výcvik

Ve dnech 12. - 16. 2. 2018 proběhlo tradiční zimní soustředění. Lyžařského výcviku se v tomto školním roce zúčastnilo 13 žáků sedmých tříd a vyššího stupně. Žáci si měli možnost vybrat dle svých možností a schopností, zda se budou učit běžeckému či sjezdovému lyžování. Ubytování a strava byla zajištěna na chatě Orientka ve Staré Vsi u Rýmařova, k relaxaci jsme mohli využívat bazén i saunu. Hned první večer jsme měli pozvané pracovníky CHKO Jeseníky, kteří pro nás připravili zajímavou besedu. Také jsme se zúčastnili projektu Sněhuláci pro Afriku.

VÍCE ZDE >>>

Sněhové podmínky byly ideální, využívali jsme okolní běžecké stopy, takže výuka díky tomu probíhala ve výborných sněhových podmínkách. Žáci se učili základním lyžařským dovednostem - chůze na lyžích, obraty odvratem a přívratem, obraty na svahu, pády a vstávání, výstupy, sjezd po spádnici, střídavý běh dvoudobý a odpichy. Žáci se snažili dle svých individuálních schopností stanovené úkoly splnit. Někteří žáci se učili sjezdovému lyžování. První den proběhlo seznámení s lyžařskou výstrojí a výzbrojí a nácvik jednoduchých cvičení. Žáci se učili správně obouvat a zapínat lyžařskou botu a následně upínat do vázání. První cvičení probíhala na rovině pod sjezdovkou. Žáci si vyzkoušeli cvičení na jedné lyži (koloběžka), obraty odvratem a další, některé i soutěživou formou. Postupně žáci dospěli k obloučkům v přívratu ve vytčeném slalomu z kuželů dětského vleku. Postupně odbourávali strach z prudších pasáží, kde museli vyvíjet větší úsilí pro zvládnutí lyžařských dovedností. V poslední fázi došlo na trénování navazovaného oblouku s přívratem horní lyže až postupně do paralelního oblouku. Žáci zvládli jízdu ze sjezdovky navazovanými oblouky, někteří v pluhu jiní v paralelním postavení lyží. Chování všech žáků na lyžařském výcviku bylo bezproblémové, všichni přistupovali k výuce aktivně a zodpovědně. Iveta Hendrychová

Únor - Lyžujeme společně

Žáci z naší školy ukončili pololetí školního roku sportem. Vydali se na Vaňkův kopec u Ostravy, kde si společně zalyžovali. Někteří na prknech, jiní na lyžích, ale nejvíce jsme obdivovali výkon Vendy ze sedmé třídy, která se svou vodičkou paní ředitelkou suverénně zvládla nástrahy svahu.

VÍCE ZDE >>>

Lyžařské podmínky nebyly úplně ideální, ale jak se blížilo poledne, vysvitlo sluníčko, takže jsme si připadali jako na lyžovačce v Itálii. Akce měla u dětí velký ohlas, a pokud letošní mírná zima dovolí, rádi bychom se na kopec vydali ještě jednou. Iveta Hendrychová

Leden - Křepelky- projekt žáků 9.třídy

V tomto školním roce se žáci 9. třídy zapojili do enviromentálního projektu ve kterém si dali za cíl pomoci ohroženým křepelkám. V říjnu vše začalo cyklo vyjížďkou za panem myslivcem. Ten nám o křepelkách pověděl mnoho zajímavých informací a poradil nám jak vybudovat přikrmovací přístřešek do kterého si během zimních měsíců křepelky chodí pro krmivo.

VÍCE ZDE >>>

V průběhu podzimu žáci 9. třídy v pracovních činnostech tento přístřešek vyrobili a v prosinci ho ustavili na remízku za sv. Annou. Spolu s přístřeškem také zavěsili ptačí budky, které vyrobili žáci 6. třídy. Další úkol stál před deváťáky, když měli vymyslet jak nabité zkušenosti a vědomosti o křepelkách předat i jiným třídám. Rozhodli se vytvořit čtyři stanoviště, na kterých budou mít připraveny aktivity o křepelkách pro žáky nižších ročníků. Na jednom stanovišti měli připravenou prezentaci na dalším se sestavovalo puzzle s křepelkami v kuchyňce se nacházelo stanoviště na kterém si mohli žáci prohlídnou a ochutnat křepelčí vejce a na čtvrtém se vybarvovala omalovánka s křepelkou a žáci měli správně vystihnout její zbarvení. Po splnění těchto aktivit si děti vyzvedly sáčky se zrním a prosem a vyrazili jsme na remízek na sv. Anně k našemu přístřešku. Zpracoval: Paterek Vít