ARCHIV 2010 / ARCHIV 2011 / ARCHIV 2012 / ARCHIV 2013 / ARCHIV 2014 / ARCHIV 2015 / ARCHIV 2016 / ARCHIV 2017 / ARCHIV 2018 / ARCHIV 2019
/ ARCHIV 2020 / ARCHIV 2021


Prosinec - Školní turnaj ve hře Ekopolis

21. 12. 2016 se přihlášených 17 žáků "utkalo" ve stavění svého města v environmentální hře EKOPOLIS. Hra proběhla ve třech kolech, Nejúspěšnějších pět soutěžících obdrželo ceny spolku Tandem.

VÍCE ZDE >>>

Listopad - KPŽ podporuje už 10 let sdružení Tandem

Spolupráce s tandemáky je naprosto skvělá. Důkazem toho je i nádherný perníkový dárek, který jsme v tomto týdnu z Opavy obdrželi. Radši jsme ho honem vyfotili, protože tušíme, že příští týden už nepřežije http://www.kolopro.cz/clanky/novinky-partneru/11007-sladky-pozdrav-od-sdruzeni-tandem

VÍCE ZDE >>>

Říjen - Soustředění ve sjezdovém lyžování Pitztal

Zimní sezóna u nás ještě nezačala, ale pro mnoho závodních lyžařů byl poslední říjnový víkend ve znamení lyžařských tréninků na ledovci.

VÍCE ZDE >>>

Letos poprvé nás čeká závodní sezóna handicapovaných. Proto jsme vyrazili na nejvyšší rakouský ledovec. Zde panovaly výborné sněhové podmínky, které využívalo mnoho týmů handicapovaných i zdravých lyžařů z mnoha zemí. První den, byl věnován rozlyžování a technice jízdy. Další dny jsme již pilovali souhru a jízdu v slalomových branách. Začali jsme tréninkem obřího slalomu a následně slalomu speciál. Před prvními jízdami jsme setřásli nervozitu a začali se učit novým věcem. Slalom jsme většinou projeli celý, ale na správném provedení bude třeba hodně pracovat. Na příští závody se můžeme těšit na nové vysílačky, které nám umožní vzájemně lépe komunikovat. (Jakub Giecek - závodník, Vít Paterek - trasér)

Říjen - Děti pro přírodu II.

Dočkali jsme se ? v pátek, 21. 10. 2016 jsme naložili do aut vše, co bylo potřebné pro dokončení hmyzího hotelu: nářadí, akuvrtačku, předpřipravené polotovary na vytvoření různých skulin, děr, zalízaček a postýlek pro ? naše hmyzáky?.

VÍCE ZDE >>>

V rámci projektu Děti pro přírodu, příroda pro děti, který nám finančně podpořila Nadace Leontinka jsme jeli instalovat hmyzí hotel a tři ptačí budky na Otickou sopku. Více než půl roku se žáci 7. a 8. ročníků školy pro zrakově postižené a žáky s narušenou komunikační schopností podíleli na různých aktivitách, které vedly k vyrobení těchto věcí ? nejdříve výtvarné návrhy, technické výkresy, nákup dřeva a spojovacího materiálu, pak samotná výroba a instalace. Mezitím probíhali další zajímavé tematické akce jako odborná exkurze v Arboretu Nový Dvůr s ing. Miroslavem Frankem, CSc., odborníkem na dendrologii, návštěva výstavy Kouzlo živých motýlů, komentovaná prohlídka ZOO Ostrava, kde mají nově vytvořenou Motýlí louku a jako třešnička na dortu ? dvoudenní pobyt s environmentálním programem v Centru ekologických aktivit Sluňákov v Horce nad Moravou. Dva dny plné prožitkových outdoorových aktivit, smíchu, zábavy, ale i práce a překvapení. Účastníci museli vylovit z jezírka vzkazy v láhvích. Tento úkol zvládli na raftech, což bylo pro mnohé poprvé v životě. V poslané zprávě je čekaly úkoly ? landart, zpracování těsta a upečení vlastních trdelníků na ohni, lovení živočichů z rybníku, jejich pozorování a určování, poznávání přírody všemi smysly, tajemná noční cesta do Sluneční hory a plno akčních venkovních soutěží. Pobytu se zúčastnilo 21 dětí a 3 pedagogové. Všechny naplánované aktivity se podařily, děti se při nich nejen bavily, ale cítily i určité poslání: zajímat se o své okolí, vnímat krásu a podporovat jedinečnost, chránit přírodu a pomáhat v rámci svých možností a dovedností. A přání nakonec? Aby hmyzí hotel měl plno nájemníků a pokud možno stál a sloužil svému účelu co nejdéle. Za žáky ZŠ, Opava, Havlíčkova 1, p. o. Jana Čmelíková

Říjen - MČR zrakově postižených v plavání 2016

V sobotu 15. října se konalo Mistrovství České republiky zrakově postižené mládeže v plavání v dalekém Jablonci nad Nisou. Plavecký šampionát pořádá SPC Liberec již po třetí za sebou. Osobně jsem se zúčastnila všech tří roků, ale letošek byl oproti jiným v něčem lepší. Bylo mi velkou ctí zase jednou slyšet své jméno pod ?vlajkou? Opavy.

VÍCE ZDE >>>

Do jabloneckého bazénu se postupně dostavily výpravy z Liberce, Plzně, Brna, Prahy Hradčan, Prahy Náměstí Míru a Opavy, což mi jako středoškolačce z jednoho víkendu udělalo hotový svátek. Náš tým reprezentovali v kategorii žáků Adéla Michalčáková a Ondřej Gurecký, v kategorii dorostenců kromě mě ještě Tereza Šturzová a Radek Mocek. Mistrovství probíhalo v naprosto krásné atmosféře, zúčastnilo se ho dohromady 43 závodníků, z toho 12 dorostenců! Jedinečným zážitkem pro nás bylo, že nám diplomy a medaile předával Miroslav Smrček, nevidomý reprezentant České republiky z Paralympijských her v Riu 2016. Na programu byli klasické disciplíny: 25m a 50m prsa 25m a 50m volný způsob 25m znak. Je pravda, že už neplavu úplně tak, jak by se možná očekávalo, například v devítce jsem měla rychlejší časy, nicméně mě v kraulu z dorostenců stále nikdo nepřekonává, což je pro mě překvapením. Na střední škole plavu pravidelně, jenže při přípravě na triatlony jsem přešla spíš na vytrvalostní distanc. A ještě větší legrace je, když teprve v druháku zjistíte, že vlastně neumíte plavat prsové nohy, protože plavete tzv. delfína. Důsledkem byla 2x penalizace a jednou sestup z prvního místa na druhé. Terka si vybojovala kromě dalších umístění také titul Mistryně na způsob znak. Tam mě rozhodně převálcovala ?. A také Radek Mocek nezůstal bez umístění, posbíral hned trojici medailí, čímž možná všechny překvapil. Ondra a Adélka, kteří tenhle závod mohli brát jako přípravu na blížící se Olympiádu dětí a mládeže v Brně, taky mohli mít ze svých medailových úspěchů velkou radost. Opava prostě bodovala, kde se dalo. Bavili jsme se celý ten den dobře, smíchu bylo spousta a to nejen u prvního nepovedeného pokusu štafet, kdy se jedna středoškolská štafeta chybou informací špatně postavila a málem došlo ke srážce dvou závodníků ve vodě. No, dobře, shodou okolností, ta štafeta byla zrovna ta moje. Přidala jsme se k libereckým plavcům. Prvním pokusem jsme tedy všechny pobavili a druhým vyhráli dorostenecké štafety. Tak doufám, že se zase brzy uvidíme. Jsem hrdá odchovankyně opavského týmu a to, že studuji gymnázium v Praze, na tom nic nezmění. Eva Lesová

Září - Děti pro přírodu, příroda pro děti

I na podzim pokračují naše aktivity projektu s environmentálním obsahem.

VÍCE ZDE >>>

Žáci dokončili ptačí budky, dodělávají hmyzí hotel, který budeme instalovat na Kamennou Horu v Oticích. Věříme, že se již letos najdou "první nájemníci". Mezi další aktivity bude patřit ekologický pobyt v Centru ekologických aktivit na Sluňákově, na který se již velmi všichni těšíme.

Září - Poďakovanie

Ďakujeme Základnej škole ul. Havlíčkova 1 v Opave a spolku Tandem, za pozvanie na Športové dni zrakovo postihnutých, kde v programe súťaží mali zahrnuté cyklistické preteky na tandemoch v rámci ?Oderské mlýnice České spořitelny? ? trasa C 34 km.

VÍCE ZDE >>>

Zúčastnili sme sa týchto pretekov už po tretí krát. Veľmi sa nám páčilo podujatie, organizácia, samotný pretek a trasa, ktorá viedla krásnou prírodou. Najviac nás teší, že sme bez väčších problémov zdolali celú náročnú trasu a došli do cieľa živí a zdraví. Každý z nás siahol na dno svojich síl, dal do preteku všetko čo sa aj potvrdilo. Radovali sme sa z druhého a tretieho miesta v kategórii tandemov. Podujatie zanechalo v nás príjemné a hlboké spomienky a veríme, že sa zúčastnime aj budúcoročných pretekov. Ešte raz veľká vďaka. S pozdravom žiaci a pedagógovia zo Spojenej školy internátnej v Levoči

Září - Mezinárodní sportovní dny zdravotně postižených

Ve dnech 22. ? 25. 9. 2016 jsme pořádali sportovní dny pro zdravotně postižené.

VÍCE ZDE >>>

Na turnaje a závod jsme přizvali zrakově postižené ze slovenské Levoče a polského Owiňska, z Moravy ještě děti a pedagogy z Olomouce. Polská výprava, bohužel, nedojela, ve stejném termínu měli významné jubileum školy s oslavami. Přesto se akce zúčastnilo 22 dětí. 22. 9. proběhl turnaj v showdownu, 23. 9. I. ročník turnaje v torballe, 24. 9. tandemový závod v rámci Kola pro život Oderská mlýnice České spořitelny. Během akcí jsme měli pozvaného i Maxima Čambora s dvěma zvukovými puškami ze spolku Jeden na jednoho, aby si zúčastnění vyzkoušeli střílet do terčů. Všechny aktivity byly velmi zajímavé, dětem i dospělým se líbila různorodost. Děkujeme finanční podpoře Nadačnímu fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a Nadaci Leontinka.

Září - Noc snů 2016

Konečně jsme se dočkali! Noc snů ? speciální komentovaná prohlídka v ZOO Ostrava pro zdravotně handicapované se konala 15. 9.

VÍCE ZDE >>>

V podvečer, při krásném teplém počasí jsme procházeli kolem pavilónů se zvířaty, poslouchali zajímavé vyprávění ošetřovatelů zvířat, hladili některé živočichy. Na několika stanovištích jsme si mohli prohlédnout kůže a lebky savců. Největší úspěch mělo opět krmení ? stádo koz kamerunských bylo dostatečně početné a hravé a krmení slona byl životní zážitek. Pamlsky si nechal nejdříve spadnout do nosních děr a pak si je chobotem přemísťoval do úst. Nechal se hladit po chobotu, zkusili jsme, jak je kůže měkká a zároveň porostlá tvrdými chlupy. Po setmění jsme se vrátili v pořádku domů se zážitky, které jsou jedinečné.

Červenec - Jubilejní tábor

Letošní tábor byl pro nás jubilejní desátý. Jedenáct dnů jsme trávili na stanové základně ve Viganticích.

VÍCE ZDE >>>

Přestože nám počasí vůbec nepřálo, za deště jsme přijeli a v průběhu tábora svítilo sluníčko jen sporadicky, dětem i dospělým se tam velice líbilo. Některé děti spaly ve stanu poprvé a nevěděly, jak si s tím poradit. Po názorné ukázce si všichni dokázali stany uklidit a dokonce krásně poskládat věci. Večer na hlídce jsme hráli karty, kreslili jsme a byla nám i zima. Docela dobrá byla olympiáda. Hráli jsme přetahovanou, házení na koš, plavání, přeskok do kruhů. Jednou jsme šli do Rožnova pod Radhoštěm na celodenní výlet. Část nás šla pěšky přes les, ti slabší a nevidomí jeli autem Baníku. Byli jsme v dětském centru, kde jsme blbli na zavěšených lávkách, klouzali na skluzavkách, dali jsme si párek v rohlíku a ti nejzdatnější se vydali zpět opět pěšky. V polní kuchyni nám paní kuchařky vyvářely výborná jídla. Nám nejvíce chutnalo vše z těstovin, smažené řízky, palačinky. Na karneval jsme se těšili všichni. Holky se proměnily ve víly, princezny, z chlapců se stali brouci, lesní příšery a bojovníci. Na koupališti jsme byli jen málo, protože počasí bylo proti nám. Ale u bazénu byla trampolína, na které jsme se vyblbli. Proběhli jsme se v lese, oblékli jsme si kapradiny, větvičky a byly z nás lesní příšery. Hráli jsme zábavné hry s míčem, lanem. Na táborák jsme nanosili drobné dřevo, poskládali velký základ na oheň. Večer jsme zapálili obrovský oheň. Na něm jsme si opékali špekáčky, zazpívali si písničky, hráli jsme hry. Tento tábor byl super. Matěj Wontroba a Matěj Bednář

Červenec - Kolo pro život - Praha-Karlštejn

Další díl seriálu KPŽ - odkaz na příspěvek Fildy. http://www.kolopro.cz/clanky/novinky-partneru/10836-praha-karlstejn-tour-ceske-sporitelny-jak-ji-videl-ucastnik-filda

VÍCE ZDE >>>

Červen - Děti pro přírodu, příroda pro děti

V letošním roce realizujeme díky Nadaci Leontinka nový projekt zaměřený na environmentální výchovu. Žáci 6. a 7. tříd vymysleli aktivity, kterými by podpořili výskyt hmyzu na našem oblíbeném místě ? Otické sopce.

VÍCE ZDE >>>

Naši nejstarší nás seznámili s historií této vyhaslé sopky, vysvětlili nám, jak se na sopku vypravit (vytvořili mapu). Ve výtvarné výchově děti ztvárnily hmyzí hotel ze tří různých pohledů ? hmyzí hotel jako dům, z hlediska nekonečné fantazie a snů a jak se bude vyrábět prakticky ze dřeva. Protože návrhy dětí byly i vyrobit další ptačí budky, v dílnách jsme nelenili a vrhli se do truhlářství. Na aktivity navazovala Noc snů, speciální komentovaná prohlídka v ZOO Ostrava, která se měla konat 15. 6. večer a na které jsme měli navštívit novou Motýlí louku, pro nepřízeň počasí však byla akce přesunuta na září. 26. 6. jsme dojeli do Arboreta Nový Dvůr na komentovanou prohlídku s panem ředitelem Miroslavem Frankem, který nás seznámil nejen s dřevinami, ale provedl nás i výstavou Kouzlo živých motýlů. Exotické krasavce jsme viděli, jak vylézali z kukel, čekali, až se jim napnou a uschnou křídla i poletující nejen kolem nás, ale i na tropické rostliny a ovoce. Po prázdninách se těšíme na další pokračování vymyšlených aktivit.

Červen - Vážíme si podpory Nadace Leontinka

Pro naše žáky a klienty SPC pravidelně připravujeme spoustu akcí se sportovním zaměřením.

VÍCE ZDE >>>

Nadace Leontinka nás v našich aktivitách díky projektům podporuje. Letos se podařilo ve spolupráci Nadace Leontinky, pořadatelů a partnerů RunTouru vybraným zrakově postiženým žákům pořídit novou sportovní obuv. Díky spřátelené firmě Intersport dostaly právě tyto děti možnost komfortnějšího sportování. Jedná se o děti, které se i přes svůj zrakový hendikep snaží zapojit do pohybových aktivit podle svých možností. Hrají showdown (aplikovaný stolní tenis), goalball (kolektivní míčová hra s ozvučeným míčem), plavou, běhají v rámci závodů RunTour a JoyRun, jezdí na tandemové závody v rámci seriálu Kolo pro život, reprezentují na mezinárodních atletických závodech a Celostátních sportovních hrách zrakově postižené mládeže, účastní se soustředění zrakově postižených v běžeckém lyžování apod. Jsme rádi, že se díky podpoře našich příznivců daří tyto aktivity organizovat. Děkujeme. Za zrakově postižené sportovce Iveta Hendrychová

Červen - Den dětí

Celoškolní oslava Dětského dne letos probíhala v Ostravě, v oblasti Dolních Vítkovic.

VÍCE ZDE >>>

Paní Hanka Přiklenková nám objednala zajímavý program v učebnách U6 a Světě techniky, kde jsme mohli odzkoušet mnoho pokusů, zajímavých činností. Protože jsme se zdrželi pokusy, nestihli jsme již navštívit Slezskoostravský hrad. To nás ale určitě bude čekat někdy příště. Podle ohlasu žáků si všichni pochutnali i na řízcích a bohaté svačině.

Květen - Silesia Merida bike marathon 2016

Letošní tandemová sezóna byla zahájena 21. 5. domácím závodem Silesia Merida bike marathon. Na závod bylo přihlášeno 8 posádek.

VÍCE ZDE >>>

marathon. Na závod bylo přihlášeno 8 posádek. U školy jsme se sešli v 9:30 a přivítali mezi sebou dva nové vodiče Aleše Foltise a Verču Gebkovou. Po přípravě závodních strojů jsme vyrazili na Horní náměstí, kde se shromažďovali závodníci na start 55 km závodu. Následně jsme se přesunuli na start našeho závodu, který byl u Areálu Chovatelů v Kylešovicích. Počasí bylo pro cyklistiku přímo ideální - slunečno s teplotou vzduchu kolem 20 stupňů. Přesně v jedenáct hodin byl odstartován náš závod na 20 km, na jehož startu kromě tandemů bylo mnoho mladých nadějných bikerů. Závod byl zahájen velmi svižným tempem a při vjezdu do prvního úseku v terénu byl na čele závodu Tandem s posádkou Martin Stein a Venda Čarnecká. Tuto posádku bohužel vyřadila technická porucha a z druhého místa museli zhruba v polovině závodu odstoupit. Trať byla suchá se střídajícím stoupáním a sjezdy. Závody opět provázela příjemná atmosféra. V cíli si všechny tandemové posádky užívali vzájemnou radost ze sportovního zážitku a po vyhlášení závodu se přesunuly na tradiční pozdní oběd v Casinu Kartáč. Děkujeme za finanční podporu Nadačnímu fondu Českého rozhlasu, sbírce Světluška. Vít Paterek

Duben - Soustředění zrakově postižené mládeže v goalballe a showdownu, Plzeň 22.-24. 4. 2016

Jeden z dubnových víkendů patří již tradičně našim sportovním nadějím, kteří se účastní sportovního soustředění v Plzni. Tuto akci zaštiťuje Český svaz zrakově postižených sportovců ve spolupráci s Nadací Leontinka a s Nadačním fondem Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

VÍCE ZDE >>>

Zrakově postižení žáci z celé české republiky se v Plzni pravidelně setkávají, aby se po celý víkend věnovali sportům, které jsou pro ně typické- goalball a showdown a nově zvuková střelba.Pod vedením zkušených trenérů a pedagogů mají žáci speciálních škol i žáci integrovaní možnost vyzkoušet si základy vybraných sportů. Po celé tři dny pilně trénují a na konci jejich práce je čeká závěrečný turnaj družstev v goalballe o pohár starosty městské části Plzně- Doubravky. Naši školu letos vzorně reprezentovali žáci: Ondřej Gurecký ( klient SPC pro ZP), Zuzana Uhlířová( klientka SPC pro ZP), Petr Bratovanov, Tomáš Kremer, Jiří Uhlíř, Matěj Kotěšovský( klient SPC pro ZP) a Antonín Šťastný. Jmenovaní žáci byli rozděleni podle věku do dvou skupin na starší a mladší žáky. Po velmi napínavých zápasech se mladším žákům podařilo zvítězit, starší žáci sehráli vyrovnané zápasy a nakonec se umístili na čtvrtém místě. Chválím je za plné nasazení a práci, kterou po celý, sportem nabitý víkend, předváděli. Vypracovala: Iveta Hendrychová

Únor - Hodnocení lyžařského výcviku 2016, chata Orientka, 8.-12. 2. 2016

Lyžařského výcviku se v tomto školním roce zúčastnilo 14 žáků, z toho 11 žáků ze 7. třídy, 2 žáci ze 6.B a 1 žák ze středního zemědělského učiliště. Žáci si měli možnost vybrat dle svých možností a schopností, zda se budou učit běžeckému či sjezdovému lyžování. Ubytování a strava byla poskytnuta na chatě Orientka ve Staré Vsi u Rýmařova, denně jsme mohli využívat bazén a pronajmout si saunu.

VÍCE ZDE >>>

Lyžařského výcviku v běžeckém lyžování se zúčastnili: Jan Říčný, Patrik Hanzlík, Martin Straka, Daniel Teplý, Zdena Pospěchová, Nikola Syptáková a Šimon Fišer. Z důvodů špatných sněhových podmínek musel být žákům změněn program. První dva dny jsme se věnovali turistice, navštívili jsme známá turistická místa v okolí- Skřítek, U Huberta, U škaredé jedle. Po zlepšení sněhových podmínek se žáci učili základním lyžařským dovednostem- chůze na lyžích, obraty odvratem a přívratem, obraty na svahu, pády a vstávání, výstupy, sjezd po spádnici, střídavý běh dvoudobý a odpichy. Některé činnosti jsme nemohli kvůli nevyhovujícím terénním podmínkám dostatečně procvičit. I přesto se žáci snažili dle svých individuálních schopností stanovené úkoly splnit. Oceňuji aktivní přístup všech žáků. Nejlepšími běžkaři byla Zdenka Pospěchová a Daniel Teplý. Ukončení LV proběhlo prověrkou základních běžeckých dovedností a krátkým běžeckým závodem. První místo obsadila Zdena Pospěchová, druhý byl Daniel Teplý a třetí příčka patřila Nikole Syptákové. Výcviku ve sjezdovém lyžování se účastnili: David Dehner, Vojtěch Dehner, Filip Těžký, Václav Pavelek, Aleš Barák, Ervin Balarin a Dominik Tvrdoň, pět žáků ze sedmé třídy a dva žáci z šesté třídy. Tři žáci měli již pokročilé lyžařské zkušenosti, ostatní čtyři byli začátečníci. První den proběhlo seznámení s lyžařskou výstrojí a výzbrojí a nácvik jednoduchých cvičení. Žáci se učili správně obouvat a zapínat lyžařskou botu a následně upínat do vázání. První cvičení probíhala na rovině pod sjezdovkou. Žáci si vyzkoušeli cvičení na jedné lyži (koloběžka), obraty odvratem a další, některé i soutěživou formou. Druhý den jsme na dětském vleku začali nácvik jízdy z mírného kopce oboustranným přívratem, podjíždění překážek a nácvik zastavení. Postupně žáci dospěli k obloučkům v přívratu ve vytčeném slalomu z kuželů. Ve středu dopoledne jsme se prošli do zhruba 2 km vzdáleného obchodu. Po příchodu byl vyhlášen osobní klid žáků pro kompenzaci nahromaděné únavy z předešlých dvou dnů. Odpoledne pokračovali nácvikem jízdy na vleku, kterou žáci zvládli bez větších obtíží. Na sjezdovce jsme pomalejším tempem navázali na cvičení z dětského vleku. Žáci postupně odbourávali strach z prudších pasáží, kde museli vyvíjet větší úsilí pro zvládnutí lyžařských dovedností. Ve čtvrtek jsme trénovali navazované oblouky z přívratu horní lyže až postupně do paralelního oblouku. V pátek všichni žáci zvládli jízdu sjezdovku navazovanými oblouky, někteří v pluhu jiní v paralelním postavení lyží. Tempo nácviku žáku bylo pomalejší, ale o to víc hodnotím jejich nasazení a snahu dostat lyže pod kontrolu. Lyžařské podmínky pro sjezdaře byly dobré, běžkaři se potýkali s podmínkami horšími. Během výcviku nedošlo k žádnému zranění, chování žáků bylo bezproblémové. Vypracovali: Mgr. Iveta Hendrychová, Bc. Vít Paterek

Duben - I. turnaj v curlingu

1. dubna 2016 (a to není aprílový šprým) jsme pořádali první turnaj v curlingu žáků 4 opavských základních škol, které vzdělávají zdravotně postižené děti a mládež (zrakově, tělesně a mentálně).

VÍCE ZDE >>>

Protože je tato hra v Česku celkem neznámá, dozvěděli se zúčastnění nejprve historii curlingu, který je olympijským i paralympijským sportem. Jeho začátky jsou datovány do 16. století, kdy během zimních měsíců gentlemani ve Skotsku vymysleli hru na zamrzlých jezerech. S jejich vystěhovalci se poté hra rozšířila do Severní Ameriky, Kanady, Evropy a na Nový Zéland. Speciálně upravené, skoro 20 kg těžké žulové kameny, které jsou zaoblené, vyvážené a mají držadlo, se posílají po upravené ledové dráze do vyznačeného prostoru s terčem, vzdáleného přes 40 m. Spoluhráči ve družstvu se snaží zametáním ledu před kamenem tento led zahřát, aby mírně roztál a zpomalil tak hozený kámen, ale prodloužil délku jeho skluzu, když je to nutné. Hráči používají speciální obuv, na jedné noze protiskluzovou podrážku, na druhé noze klouzavou. Protože jsme v Opavě zařídit zamrzlé jezero nedokázali, curling se odehrával na speciálně upravených kobercích v tělocvičně. Dráhy jsou 8 nebo 10 metrů, kameny jsou lehčí. Princip hry je ale stejný, čtyřčlenná družstva se snaží poslat své kameny co nejblíže středu terče. Za kameny se pak počítají body. Hráči hráli jednotlivě proti sobě, body se sčítaly za celá čtyřčlenná družstva. Protože je to hra gentlemanů, existují zde etická pravidla, která nabádají hráče k slušnému a zdvořilému chování. Dopoledne plné nácviku a soutěží tak velmi rychle a podle ohlasu zábavně uběhlo. Výsledná listina: 1. místo: ZŠ a PŠ, Opava, Slezského odboje 5, p. o. 2. místo: ZŠ pro tělesně postižené, Opava, Dostojevského 12 3. místo: ZŠ, SŠ, DD, ŠJ a I Velké Heraltice, Opavská 1, p. o. 4. místo: ZŠ, Opava, Havlíčkova 1, p. o. Chtěli bychom poděkovat Nadaci Leontinka a Nadačnímu fondu Českého rozhlasu, sbírce Světluška za finanční podporu, bez které bychom na zakoupení curlingu nikdy nedosáhli. Dík patří také pedagogům, kteří dojeli se svými žáky a zkusili tak něco nového. Za Spolek Tandem Jana Čmelíková

Březen - Školní olympiáda netradičních sportů.

Ve středu 23.3.2016 před Velikonočními prázdninami se na naší škole konala Školní olympiáda netradičních sportů pro žáky druhého stupně.

VÍCE ZDE >>>

Žáci si vyzkoušeli některé netradiční sporty jako například curling v tělocvičně, házení dřevěnými válečky mölkky, šipky a další aktivity, které se na tradičních olympiádách neobjevují ? hudební rébus, šifry nebo Kimova hra (kimovka). Stejně nezvyklé jako výběr sportů bylo i složení jednotlivých týmů, neboť se nesoutěžilo v rámci tříd, ale žáci se vylosovali do 6 týmů ? červení, zelení, modří, žlutí, černí a bílí. Na závěrečném setkání v tělocvičně školy proběhlo předání diplomů za 1., 2. a 3.místo a rovněž se děti mohly k akci vyjádřit na lístečcích, přičemž jejich hodnocení se ukázalo jako velmi pozitivní. Rádi bychom za organizátory akce poděkovali Nadačnímu fondu Českého rozhlasu a Nadaci Leontinka za finanční podporu. Mgr. Martin Axman

Únor - Lubomír Vachutka

Lubovi Vachutkovi se daří ... http://www.studio-sta.cz/products/lubomira-vachutku-po-cely-zivot-doprovazi-silna-slabozrakost-ale-i-tak-vyhrava-bezecke-zavody/#.VsajgIon6-g.email

VÍCE ZDE >>>